Opracowane przez francusko-kanadyjską grupę badawczą potrójne ogniwo oparte jest na fosforku galu indu, arsenku galu indu oraz germanie i ma powierzchnię czynną wynoszącą zaledwie 0,089 mm2. Może znaleźć zastosowanie w fotowoltaice mikrokoncentratorowej (CPV).

Wielofunkcyjne ogniwa słoneczne

procesy stosowane do produkcji ogniw są niemal identyczne z procesami stosowanymi w konwencjonalnych ogniwach III-V, takich jak te produkowane przez niemieckiego specjalistę Azur Space, z wyjątkiem procesu izolacji i kostkowania, który jest oparty na plazmie, podczas gdy w innych ogniwach do zastosowań CPV powszechnie stosuje się piłowanie.

 Ogniwo zostało zaprojektowane z prostokątnymi, okrągłymi i sześciokątnymi obszarami aktywnymi i zbudowane z komercyjnego epitaksjalnego wafla germanowego oraz tytanowo-aluminiowej metalizacji osadzonej na tylnej stronie wafla. Powłoka antyrefleksyjna wykonana z wodorku azotku krzemu i uwodornionego tlenku krzemu została następnie osadzona metodą naparowywania chemicznego wspomaganego plazmą (PECVD), co było kluczowe dla zminimalizowania rekombinacji powierzchniowych.

Ze względu na kruchość płytki germanowej i docelowo niewielki obszar ogniwa, zrezygnowano z cięcia piłą, aby uniknąć generowania defektów.

Wydajność ogniwa fotowoltaicznego

Wydajność ogniwa w skali mikro została przeanalizowana w standardowych warunkach światła słonecznego i urządzenie wykazało napięcie obwodu otwartego, gęstość prądu zwarciowego i współczynnik wypełnienia. Zaobserwowano jednak degradację wydajności elektrycznej przy zmniejszaniu powierzchni ogniw, z nawet 10% spadkiem napięcia obwodu otwartego dla ogniw bez pasywacji ARC, podsumował zespół badawczy.

Produkcja fotowoltaiczna

Koszt produkcji ogniw słonecznych opartych na związkach materiałów pierwiastków III-V, nazwanych zgodnie z grupami układu okresowego, do których należą, ograniczył do zastosowań niszowych, w tym dronów i satelitów, gdzie niska waga i wysoka wydajność są bardziej palącymi problemami niż koszty w stosunku do wytwarzanej energii.


Fotowoltaika GrudziądzFotowoltaika KwidzynFotowoltaika BydgoszczFotowoltaika Toruń • Fotowoltaika Świecie • Fotowoltaika Brodnica


Copyright © 2021 Lumifil Innovations Sp. z o.o.

Wdrożenie: Studio113