• Zalety i wady zdecentralizowanego systemu zasilania fotowoltaiki
    14.01.2022

    Zalety i wady zdecentralizowanego systemu zasilania fotowoltaiki

Zalety i wady systemów scentralizowanych i zdecentralizowanych są różne, dlatego przed dokonaniem wyboru należy najpierw zrozumieć cechy każdego z nich.

Poniżej znajduje się podsumowanie cech systemów zdecentralizowanych w fotowoltaice.

Zalety instalacji zdecentralizowanej

Główną zaletą wyboru instalacji zdecentralizowanej jest zabezpieczenie się przed ryzykiem. Wszystkie ryzyka są niższe niż w przypadku systemu scentralizowanego.

Mniejsza podatność na awarie i bardziej stabilna praca

W systemie zdecentralizowanym do wytwarzania energii elektrycznej wykorzystuje się dużą liczbę kondycjonerów, co oznacza, że pojedynczy kondycjoner ma mniejsze znaczenie niż w systemie scentralizowanym, a skutki awarii są "rozłożone w czasie". Jest to duża zaleta w porównaniu z dużymi kondycjonerami, które mogą ważyć ponad tonę.

Łatwy montaż na terenach górskich

Coraz trudniej jest zabezpieczyć duże, płaskie tereny pod produkcję energii słonecznej. Nie jest rzadkością, że duże instalacje solarne na przykład w Japonii są zlokalizowane na terenach górskich o dużym nachyleniu. System rozproszony z małym kondycjonerem ma tę zaletę, że panele można elastycznie rozmieszczać nawet na terenach górskich. W obszarach górskich może być trudno wnieść duże elementy ciężkiego sprzętu, ale w przypadku małej instalacji nie ma potrzeby stosowania ciężkiego sprzętu.

Wady instalacji zdecentralizowanej

Wadą tego typu instalacji jest to, że trzeba wydać więcej pieniędzy na zabezpieczenie się przed ryzykiem.

Więcej roboczogodzin przy instalacji

Liczba roboczogodzin wymaganych do zainstalowania kondycjonera mocy rośnie wraz ze wzrostem liczby zainstalowanych kondycjonerów. Okablowanie dużej liczby kondycjonerów i paneli również zwiększa koszt instalacji.

Wysoki koszt na kW urządzenia

Porównując koszt pojedynczego dużego kondycjonera z kosztem kilku małych kondycjonerów o tej samej mocy, koszt sprzętu jest często wyższy w przypadku kilku małych kondycjonerów.

Instalacje kondycjonerów mocy fotowoltaicznych

Oto zalety i wady zdecentralizowanej instalacji kondycjonerów mocy w fotowoltaice.

Mamy nadzieję, że pomoże to Państwu wybrać odpowiedni kondycjoner mocy dla Państwa lokalizacji i instalacji fotowoltaicznej.


Fotowoltaika GrudziądzFotowoltaika KwidzynFotowoltaika BydgoszczFotowoltaika Toruń • Fotowoltaika Świecie • Fotowoltaika Brodnica


Copyright © 2021 Lumifil Innovations Sp. z o.o.

Wdrożenie: Studio113