• Carport fotowoltaiczny, czyli jak jednocześnie chronić swój samochód i wytwarzać prąd
    25.03.2022

    Carport fotowoltaiczny, czyli jak jednocześnie chronić swój samochód i wytwarzać prąd

Wiaty samochodowe to popularne rozwiązania zwłaszcza wśród osób, które nie dysponują wystarczającą przestrzenią na budowę garażu. To również chętnie wybierana opcja przez właścicieli działek, którzy nie chcą zawracać sobie głowy bieganiem po urzędach w celu załatwienia potrzebnych pozwoleń. Zadaszenie dla samochodu to dobra opcja sama w sobie, a co w przypadku, gdybyśmy do jego funkcji dołożyli produkcję darmowego prądu?

Czym jest wiata fotowoltaiczna?

Wiata fotowoltaiczna to konstrukcja wyglądem przypominająca tradycyjne zadaszenie dla samochodu. Pełniona przez nią funkcja również jest podobna - chroni auto przed opadami atmosferycznymi, a także palącym słońcem, czy opadającymi liśćmi. Wiata solarna od tradycyjnej różni się jednak budową. Na jej szczycie nie znajduje się klasyczny dach, lecz panele fotowoltaiczne mogące wytwarzać prąd ze Słońca.

Moduły pełniące funkcję dachu w wiacie fotowoltaicznej, zostały wzmocnione szkłem hartowanym po obu stronach. Dzięki takiemu rozwiązaniu, panel jest odporny na wszelkie warunki atmosferyczne i może stanowić skuteczną ochronę dla naszego samochodu. Nie należy również zapominać o korzyściach płynących z samej fotowoltaiki, czyli produkcji zielonej energii w postaci prądu.

Czy do budowy wiaty solarnej potrzebuję pozwolenia?

Jeśli zdecydujemy się na budowę wiaty fotowoltaicznej o powierzchni nie przekraczającej 35m2, możemy sobie odpuścić bieganie po urzędach - pozwolenie nie jest wymagane.

Podobnie jest również w przypadku konstrukcji o powierzchni do 50m2, umieszczonej na tej samej działce, na której znajduje się budynek mieszkalny - pozwolenie, ani zgłoszenie budowli do urzędu nie jest konieczne.

Dlaczego warto zbudować wiatę fotowoltaiczną?

Wiata fotowoltaiczna to świetne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie funkcjonalność, bowiem służy ona nie tylko ochronie naszego samochodu, ale także pozwala przy tym na produkcję prądu, który może posłużyć do zasilenia urządzeń elektrycznych w naszym domu.

To też ciekawe rozwiązanie posiadaczy samochodów elektrycznych - można by w ten sposób stworzyć samoregenerującą się stację ładowania pojazdów.

W przypadku braku możliwości instalacji tradycyjnego systemu PV na dachu budynku, wiata fotowoltaiczna może z sukcesem pełnić jego funkcję.

Korzyści z budowy wiaty fotowoltaicznej jest wiele. Warto więc rozważyć jej montaż na terenie swojej posesji, a zapewnimy sobie nie tylko ochronę dla naszego auta, ale także darmową energię elektryczną przez cały rok.


Copyright © 2021 Lumifil Innovations Sp. z o.o.

Wdrożenie: Studio113