• Vattenfall rozpoczyna budowę instalacji solarnej na niemieckiej elektrowni wodnej
    15.03.2021

    Vattenfall rozpoczyna budowę instalacji solarnej na niemieckiej elektrowni wodnej

Vattenfall rozpoczął właśnie budowę systemu fotowoltaicznego typu open-space w elektrowni szczytowo-pompowej Geesthacht w Szlezwiku-Holsztynie. W najbliższych tygodniach na zaporze górnego basenu w najbardziej wysuniętej na północ Niemiec elektrowni szczytowo-pompowej firma zainstaluje około 5 000 modułów solarnych o mocy 2,4 MW.

System fotowoltaiczny w elektrowni Geesthacht

Jak informuje Vattenfall, niezbędne prace przygotowawcze są już w toku. Instalacja fotowoltaiczna w Geesthacht jest jednym z wielu projektów, w ramach których Vattenfall dodaje energię słoneczną do elektrowni szczytowo-pompowych. W 1050MW elektrowni szczytowo-pompowej Markersbach w Rudawach, jednej z największych elektrowni szczytowo-pompowych w Niemczech, Vattenfall rozpoczął latem 2020 roku budowę systemu fotowoltaicznego. System składa się z około 11 000 modułów solarnych, ma moc zainstalowaną 4,3 MW i jest obecnie w fazie rozruchu. Ponadto Vattenfall wyposażył już dachy PSP Markersbach w moduły fotowoltaiczne, dzięki czemu w elektrowniach wodnych działa lub jest w trakcie budowy łącznie 7 MW nowej mocy fotowoltaicznej.

Energia odnawialna i jej przyszłość

Szef jednostki ds. energii słonecznej i akumulatorów w Vattenfall Claus Wattendrup powiedział, że Vattenfall chce umożliwić życie bez kopalin w ciągu jednego pokolenia. Według niego dalsza ekspansja energii odnawialnych odgrywa decydującą rolę. Użytecznym elementem tej strategii jest dodanie fotowoltaiki do istniejących systemów wytwarzania energii. Ponadto wykorzystanie istniejącej infrastruktury technicznej prowadzi do synergii, która również korzystnie wpływa na rentowność energii słonecznej.

Dyrektor zarządzający Vattenfall Wasserkraft Peter Apel dodał zaś, że Vattenfall od dziesięcioleci eksploatuje elektrownie wodne w północnych i wschodnich Niemczech. Elektrownie szczytowo-pompowe służą jako magazyny dla rosnącej energii odnawialnej i gwarantują stabilność sieci, dlatego logiczne jest dalsze rozwijanie energii odnawialnych w tych regionach, w których od dawna firma jest integralną częścią lokalnej infrastruktury energetycznej.

Plany związane z fotowoltaiką

Vattenfall posiada około 100MW energii słonecznej w eksploatacji oraz w budowie. Szczególnie w Niemczech i Holandii uzupełnia obecnie istniejące już lokalizacje o fotowoltaikę. Oprócz projektów solarnych na elektrowniach szczytowo-pompowych, firma buduje obecnie otwarty park solarny Kogel-Leizen w Meklemburgii. W fazie planowania znajdują się również kolejne projekty o mocy kilkuset megawatów energii słonecznej.


Fotowoltaika GrudziądzFotowoltaika KwidzynFotowoltaika BydgoszczFotowoltaika Toruń • Fotowoltaika Świecie • Fotowoltaika Brodnica

Copyright © 2021 Lumifil Innovations Sp. z o.o.

Wdrożenie: Studio113