Perspektywa niższych opłat, częściowy zwrot kosztów z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ale także nasz wpływ na środowisko sprawiają, że coraz chętniej budujemy domy przyjazne ekologicznie. Według Ministerstwa Środowiska budowa domu ekologicznego, ale również odpowiednie materiały mogą zmniejszyć wydatki eksploatacyjne nawet o połowę. Jak zbudować taki dom, z czego, gdzie szukać oszczędności i przyjaźni z przyrodą, wszystkiego dowiecie się z poniższego artykułu.

Ekologiczny dom z drewna

Dlaczego warto wybrać dom drewniany? Ten wybór często był kontrowersyjny. Kiedyś wszyscy myśleliśmy, że jedyne domy, które mogą długo przetrwać to domy tradycyjne, murowane. Nic bardziej mylnego! Otóż według najnowszych badań domy ekologiczne mogą wytrzymać tyle, co domy z cegły, pod warunkiem użycia bardzo dobrych materiałów oraz późniejszej konserwacji. Na pewno wielu z nas przekona fakt, że budowa takiego domu może być sporo krótsza, niż tradycyjnego, ale także nieco tańsza. Jeśli chodzi o ekologię to oczywiście bezkonkurencyjnie wygrywają domy z drewna oraz z bali. Pozyskanie ich nie przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska naturalnego, co za tym idzie, nie powstają szkodliwe substancje w naszym otoczeniu, jak niestety dzieje się w przypadku użycia cegły lub cementu. Drewno posiada także zdolność regulacji poziomu wilgoci, dlatego możemy cieszyć się dobrą cyrkulacją w naszym domu w naturalny sposób.

Konstrukcja ekologicznego domu

Jak wiadomo ciepło z domu wydostaje się szczelinami między ścianami a dachem, ale także w załamaniach ścian. Patrząc na to, konstrukcje domów przyjaznych środowisku są proste, z reguły na bazie kwadratu lub prostokąta. Poniekąd właśnie dlatego domy takie nie posiadają balkonów, a tarasy budowane są na osobnych konstrukcjach, by nie ochładzać ścian domu.

Kształt dachu a energooszczędność

Oczywiście ciepło w każdym pomieszczeniu unosi się do góry, dlatego najlepsze są małe domy. Dachy w domach pasywnych z reguły są dwuspadowe lub jednospadowe, jednak najlepsze biorąc pod uwagę energooszczędność są dachy płaskie, które są proste konstrukcyjnie i eliminują ilość złączeń między ścianą, a stropem.

Okna a ekologia

Pewnie zastanawiasz się, co mają okna do ekologii. Otóż mają! Szczelność okien to podstawowa zaleta. W sezonie grzewczym dobrze dobrane okna pozwalają zaoszczędzić na ogrzewaniu, ale także zmniejszają emisję szkodliwych substancji do środowiska, co za tym idzie całej atmosfery. Warto spojrzeć również na współczynnik Uw, który informuje nas o tym, ile ciepła może przeniknąć przez takowe okna.

Ogrzewanie w kontekście emisji CO2

Na rynku znajdziemy kilka form ogrzewania domu. Te rozwiązania mają za zadanie zredukować emisję szkodliwych substancji. Jeśli chodzi o ekologiczne sposoby ogrzewania domu to na pewno dobrze sprawdzi się pompa ciepła, kolektory słoneczne, gaz ziemny, ekogroszek.

Pompa ciepła pobiera energię ze źródeł ciepła takich jak: ziemia, powietrze, wody gruntowe i powierzchniowe przetwarzając ją na ogrzewanie albo prąd. Niezależnie od pogody czy nasłonecznienia, pompa ciepła działa sprawnie cały rok.

Fotowoltaika przyjazna środowisku

Panele fotowoltaiczne wykorzystują naturalne czynniki, jakimi są promienie słoneczne, do produkcji energii elektrycznej. Jest to odnawialne źródło energii, które możemy wykorzystać w swoim domu w każdym miesiącu, nawet w okresie jesienno-zimowym, gdzie nasłonecznienie jest dużo mniejsze. Dlaczego panele są ekologiczne? Zjawisko fotowoltaiczne nie powoduje tworzenia emisji dwutlenku węgla ani innych szkodliwych środowisku substancji.

Wybór odpowiedniego projektu

Gotowe projekty budynków przyjaznych ekologicznie pozwalają zmniejszyć zużycie energii elektrycznej, ale także zgodne są z prawem budowlanym. Dzięki temu wszystko trwa dużo krócej, nie wymaga żmudnych, dodatkowych pozwoleń, zgłaszania budowy, potwierdzeń urzędników, co znacząco ułatwia i usprawnia proces budowy wymarzonego domu.

Niestety mimo znajomości tych zasad, ciężko samemu stworzyć projekt, który spełniałby wszystkie określone postanowienia. Naszą koncepcję, nie zawsze jesteśmy w stanie wdrożyć w życie. Każdy, kto budował już dom wie, na ile problemów możemy natrafić. Rekomenduję więc wybór opracowanego przez specjalistę projektu, w którym architekci uwzględnili wszystkie możliwe rozwiązania pod względem ekologii.


Fotowoltaika GrudziądzFotowoltaika KwidzynFotowoltaika BydgoszczFotowoltaika Toruń • Fotowoltaika Świecie • Fotowoltaika Brodnica


Copyright © 2021 Lumifil Innovations Sp. z o.o.

Wdrożenie: Studio113