Pięć instytucji naukowych w Niemczech pracuje wspólnie nad zakładami produkcyjnymi, które wykorzystują dane procesowe do stałej optymalizacji produkcji. Inicjatywa ta ma na celu ponowne uatrakcyjnienie osiedlania się fabryk fotowoltaicznych w Niemczech, ale i w całej Europie.

Technologie fotowoltaiczne

Produkcja zaawansowanych technologicznie ogniw i modułów słonecznych wymaga wielu złożonych procesów produkcyjnych i materiałów, a ilość danych w produkcji jest odpowiednio duża. Według pięciu instytutów naukowych z niemieckiego landu jest to wielka szansa na dalszy rozwój i optymalizację produkcji. Ośrodki badawcze pracują wspólnie nad projektem fabryki fotowoltaicznej, który ma na celu rozwój inteligentnych systemów produkcji fotowoltaicznej.

"Współpraca pomiędzy automatyzacją produkcji a badaniami nad fotowoltaiką w dziedzinie krzemu i cienkowarstwowych ogniw słonecznych tworzy synergię w rozwoju podstaw dla energii słonecznej, co zwiększa zakres rezultatów projektu i może być zastosowane w wielu różnych technologiach solarnych", powiedział Martin Kasperczyk, koordynator projektu w Fraunhofer IPA.

Analiza danych zakładu i fabryki w czasie rzeczywistym

Partnerzy stworzyli cyfrowe ramy dla linii produkcyjnej ogniw i modułów słonecznych poprzez cyfryzację wszystkich istotnych procesów produkcyjnych w fabryce fotowoltaicznej z modelami generycznymi w celu zwiększenia zakresu zastosowań i możliwej liczby firm korzystających z nich. Cyfrowe obrazy dostarczają dane poprzez wspólne interfejsy komunikacyjne. W tym celu partnerzy opracowali również odpowiednie metody uczenia maszynowego.

Według badaczy, korzyścią tego podejścia jest to, że dane zakładu i fabryki mogą być analizowane w sposób ciągły i w czasie rzeczywistym przy użyciu sztucznej inteligencji. Przy pomocy obszernych informacji można zoptymalizować procesy produkcyjne.

Zilustrowano to analizą danych i ich korelacją z wydajnością ogniw słonecznych. Jest to szczególnie cenne w obszarach intensywnych badań i rozwoju, ponieważ postęp technologiczny może być szybciej i efektywniej przeniesiony na produkcję.

Dzięki wiedzy zdobytej w ramach projektu, inżynieria mechaniczna i zakładowa dla ogniw i modułów słonecznych powinna zostać włączona do przyszłych inteligentnych fabryk przemysłu. Według partnerów projektu, wyniki mogą być również wykorzystane w innych gałęziach przemysłu, wykraczających poza granice fotowoltaiki.

Fotowoltaika

Zainteresowanie przemysłu solarnego wykorzystaniem sztucznej inteligencji jest ogromne. "Dzięki samouczącym się fabrykom, nasi inżynierowie mają do dyspozycji nowe, innowacyjne narzędzia, dzięki którym możemy zaoszczędzić czas i pieniądze na rozwoju modułów cienkowarstwowych", wyjaśnił Kay Orgassa, CTO z Nice Solar Energy. Firma produkuje cienkowarstwowe moduły słoneczne na bazie miedzi, indu, galu i selenu.


Fotowoltaika GrudziądzFotowoltaika KwidzynFotowoltaika BydgoszczFotowoltaika Toruń • Fotowoltaika Świecie • Fotowoltaika Brodnica


Copyright © 2021 Lumifil Innovations Sp. z o.o.

Wdrożenie: Studio113