• Sektory energetyki słonecznej i pojazdów elektrycznych zwiększają popyt na srebro
    17.03.2021

    Sektory energetyki słonecznej i pojazdów elektrycznych zwiększają popyt na srebro

Metal ten jest kluczowym surowcem w fotowoltaice ze względu na swoje doskonałe właściwości elektryczne i termiczne. Oczekuje się, że w 2021 r. popyt na srebro wzrośnie, ponieważ sektor fotowoltaiki i pojazdów elektrycznych wystartuje na całym świecie. Sektor fotowoltaiczny i pojazdów elektrycznych były stałym źródłem popytu na srebro w ciągu ostatniej dekady. Oczekuje się, że w najbliższych latach popyt ten będzie się utrzymywał, ponieważ sektory te rozwijają się na całym świecie, a w szczególności w krajach rozwijających się.

Srebro w fotowoltaice

Według Australijskiej Agencji Energii Odnawialnej (ARENA), produkcja energii słonecznej pochłania 20% całkowitego rocznego światowego zużycia srebra przemysłowego. Srebro jest kluczowym surowcem w produkcji modułów solarnych dzięki swojej niezrównanej przewodności elektrycznej i cieplnej. Na przykład, pasta srebrna, wykonana ze sproszkowanego srebra,  jest używana do tworzenia warstwy przewodzącej na przedniej i tylnej stronie wafla krzemowego w celu przenoszenia energii elektrycznej generowanej przez moduły.

Zmniejszenie wykorzystania srebra w fotowoltaice

Jednak producenci modułów i ogniw słonecznych starają się zmniejszyć wykorzystanie srebra w swoich produktach, aby utrzymać koszty surowców na niskim poziomie w ostatnim czasie. Według The Silver Institute, ilość srebra używanego w PV zmniejszyła się z 521 miligramów (mg) na ogniwo w 2009 roku do około 111 mg w 2019 roku. Oczekuje się dalszego spadku do 80 mg na ogniwo do roku 2024. Producenci próbowali nawet przejść na alternatywne rozwiązania, takie jak miedź i aluminium, ale nie były one tak skuteczne jak srebro i nie mogły dorównać wydajności energetycznej. Instytut Srebra stwierdził również, że oszczędności uzyskane dzięki zastosowaniu substytutów zostały zniwelowane przez niższą wydajność i wynikającą z tego konieczność stosowania większej liczby paneli, aby osiągnąć odpowiednią wydajność.

Zastosowania srebra w motoryzacji

Metal szlachetny jest również nieoceniony w sektorze motoryzacyjnym. Stosowany jest między innymi w przełącznikach, pastach przewodzących, obwodach, aplikacjach spawalniczych, ekranowaniu zakłóceń elektromagnetycznych we wszystkich rodzajach pojazdów z silnikami spalinowymi (ICE). Pojazdy elektryczne zużywają więcej srebra niż ich odpowiedniki oparte na silnikach spalinowych, a teraz, gdy istnieje na nie większe zapotrzebowanie, oczekuje się dalszego wzrostu popytu na srebro.

Energia odnawialna na świecie

Obecnie, gdy większość krajów posiada plan zrównoważonego rozwoju, mający na celu przejście na energię odnawialną i przyjęcie pojazdów elektrycznych. Oczekuje się, że rynek srebra pozostanie stabilny w przewidywalnej przyszłości. Oczekuje się również, że ożywienie gospodarcze po kryzysie COVID-19 jeszcze bardziej zwiększy popyt.


Fotowoltaika GrudziądzFotowoltaika KwidzynFotowoltaika BydgoszczFotowoltaika Toruń • Fotowoltaika Świecie • Fotowoltaika Brodnica

Copyright © 2021 Lumifil Innovations Sp. z o.o.

Wdrożenie: Studio113