Istnieją różne rodzaje ogniw słonecznych w zależności od materiału i metody produkcji. Mają one różne zalety i wady, takie jak koszty i wydajność, więc ważne jest, aby porównać ich cechy przed dokonaniem zakupu.
W tym artykule przyjrzymy się różnym typom ogniw słonecznych, z których zbudowane są panele słoneczne. Przyjrzymy się różnym typom krzemowych i złożonych ogniw słonecznych dostępnych u krajowych i zagranicznych producentów.

Rodzaje krzemowych ogniw słonecznych

Monokrystaliczne krzemowe ogniwa słoneczne

Najstarsza z dzisiejszych technologii ogniw słonecznych oparta jest na wykorzystaniu monokrystalicznego krzemu. Monokrystaliczne wlewki (bryły) krzemu są krojone i układane na ośmiokątnych płytkach, które są cięte ze wszystkich stron, aby utworzyć moduł. Krzem monokrystaliczny był rozwijany przez wiele lat i jest technologią wytwarzania energii, która została wykorzystana w wielu przemysłowych systemach fotowoltaicznych z mniejszą liczbą awarii niż inne typy.
W początkowym okresie rozwoju (lata 60.) sprawność wynosiła około 6%, ale obecnie może przekraczać 13%, a w przypadku niektórych produktów wykorzystujących wysokowydajny krzem monokrystaliczny nawet około 20%. Technologia ta ma długą historię rozwoju i jest dostępna u wielu producentów, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Należy zauważyć, że chociaż mogą one efektywnie wytwarzać energię elektryczną na ograniczonym obszarze, są często stosunkowo drogie ze względu na koszty produkcji monokrystalicznego krzemu o wysokiej czystości.

Ogniwa słoneczne z krzemu polikrystalicznego

Są najszerzej rozpowszechnionym typem ogniw słonecznych będących obecnie w użyciu. Składają się z małych kawałków krzemu o średnicy kilku milimetrów, takich jak skrawki pozostałe po produkcji krzemu monokrystalicznego lub skrawki z komputerowych układów scalonych, mają charakterystyczny marmurkowy wygląd.
Ponieważ czystość jest niższa niż w przypadku krzemu monokrystalicznego, sprawność konwersji wynosi tylko około 15-18%, ale ponieważ jednostkowy koszt produkcji może być utrzymany na niskim poziomie, krzem polikrystaliczny stanowi obecnie 90% domowych systemów energii słonecznej.
Krzem monokrystaliczny, który jest wycinany z cylindrycznej bryły, jest przetwarzany na ośmiokątny kształt na potrzeby komercjalizacji, ale ma tendencję do tworzenia przerw między ogniwami i może skutkować marnowaniem miejsca na panelu. Krzem polikrystaliczny, który składa się z ziaren krzemu, jest łatwiejszy do wyprodukowania w kształcie kwadratu i dlatego ma mniej szczelin na panelu. Należy jednak zauważyć, że krzem polikrystaliczny jest mniej wydajny w przeliczeniu na powierzchnię niż krzem monokrystaliczny, a zatem zwrot kosztów początkowych i sprzedaż energii elektrycznej zajmie więcej czasu.

 

Rodzaje ogniw fotowoltaicznych, część 2.


Fotowoltaika GrudziądzFotowoltaika KwidzynFotowoltaika BydgoszczFotowoltaika Toruń • Fotowoltaika Świecie • Fotowoltaika Brodnica


Copyright © 2021 Lumifil Innovations Sp. z o.o.

Wdrożenie: Studio113