• Fotowoltaiczna fasada, czyli cegły solarne na ścianie Twojego domu
    17.03.2022

    Fotowoltaiczna fasada, czyli cegły solarne na ścianie Twojego domu

Technologie BIPV są aktualnie w największej fazie rozkwitu. Liczne przedsiębiorstwa stale prześcigają się w wypuszczaniu na rynek coraz to bardziej pomysłowych i zaawansowanych systemów pomagających czerpać energię ze Słońca, nie ingerując tym samym w estetykę otoczenia. Kanadyjska firma Mitrex, wychodząc naprzeciw potrzebom prosumentów, przedstawiła swój projekt fotowoltaicznej elewacji, wyglądem przypominającej… ścianę z cegły.

Cegły solarne

Solar Bricks, czyli solarne cegły, to nazwa wynalazku kanadyjskich producentów. Wywodzi się ona od wierzchniej warstwy panelu, który swoim wyglądem imituje ceglaną ścianę.

Moduły Solar Brick zbudowane są z kilku warstw. Pod antyrefleksyjną, szklaną powłoką przypominającą cegłę, znajduje się monokrystaliczne ogniwo odpowiadające za produkcję energii elektrycznej. Całość wzmocniona została aluminiowymi elementami, gwarantującymi wytrzymałość panelu.

Ceglana ściana to jednak nie jedyny design zaproponowany przez firmę Mitrex. Przedsiębiorstwo posiada w swoich zasobach również moduły imitujące drewno, porcelanę i granit. Istnieje również możliwość zamówienia paneli ze spersonalizowaną grafiką.

Elewacja z paneli słonecznych

Projekt przedsiębiorstwa Mitrex testowany będzie w siedzibie ich firmy w Toronto. Specjalne moduły elewacyjne pokryją powierzchnię blisko 650 m2, co pozwoli na produkcję 90 000 kWh energii rocznie.

Danial Hadizadeh, dyrektor generalny Mitrex, w swojej wypowiedzi dotyczącej przedsięwzięcia wspomniał, że ich celem jest modernizacja budownictwa poprzez zmianę dotychczasowego sposobu powstawania konstrukcji. Dodał również, że stosowanie technologii BIPV to racjonalne podejście do walki ze zmianami klimatycznymi.

Rozwój technologii BIPV

Fotowoltaika zintegrowana z budynkiem to zjawisko coraz częściej spotykane na porządku dziennym. Słyszeliśmy już o szybach produkujących prąd i o dachówkach fotowoltaicznych, teraz przyszedł czas na solarne elewacje.

Rozwój technologii BIPV to szansa na ratunek przed wszechobecnymi zmianami klimatycznymi. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii takich jak Słońce, redukuje emisję szkodliwego dwutlenku węgla do atmosfery, co ogranicza rozwój globalnego ocieplenia. Żyjąc w dobie zagrożenia ekologicznego, powinniśmy przeanalizować rozmiar naszego śladu węglowego i postawić na EKO rozwiązania - takie jak pompy ciepła, czy instalacje fotowoltaiczne. Chcąc zmienić świat, zacznijmy od najbliższego otoczenia.


Copyright © 2021 Lumifil Innovations Sp. z o.o.

Wdrożenie: Studio113