Z każdym dniem popyt na fotowoltaikę rośnie. W ciągu jednej godziny na świecie produkowane jest 70.000 paneli fotowoltaicznych. Naturalne zatem zdaje się być pytanie, co się z nimi stanie w przyszłości? Jak przebiega proces utylizacji i czy zużyte panele nie staną się problemem dla środowiska?

Zużyte panele fotowoltaiczne

Standardowe ogniwa fotowoltaiczne mogą się poszczycić około 30-letnią gwarancją. Nie oznacza to jednak, że po upływie tego czasu przestaną po prostu działać. Gdy przekroczą docelowy termin ich przydatności, wydajność z jaką do tej pory pracowały może się obniżyć, ale, w niektórych przypadkach może pozostać na stu procentowym poziomie przez jeszcze kilka lat. Wszystko zależy tutaj od jakości modułu, jego ekspozycji na trudne warunki zewnętrzne, a w dużej mierze także od czynników losowych.

Jeśli nasze panele zakończyły swój żywot, muszą odbyć podróż do punktu recyklingu elektroniki. W Polsce, według przepisów, moduły PV traktowane są jako elektrośmieci, poddaje się je więc utylizacji razem z pozostałym sprzętem elektronicznym.

Stosunkowo nowym rozwiązaniem w Polsce jest punkt recyklingu typowo dla paneli słonecznych. Taki zakład możemy znaleźć na przykład w Toruniu. Rosnąca skala problemu utylizacji systemów PV sprawia, że coraz większa liczba polskich przedsiębiorców przymierza się do otworzenia dedykowanego fotowoltaice zakładu recyklingu. Na przestrzeni lat możemy się więc spodziewać wzrostu ich liczby.

Recykling paneli fotowoltaicznych

Proces utylizacji panelu fotowoltaicznego rozpoczyna się od rozebrania go na części pierwsze. Zaczyna się od demontażu aluminiowej ramy okalającej cały moduł. Następnie, rozbierane jest szkło hartowane, które chroni ogniwo. Zajmuje ono około 65% masy całego panelu. W ostatnim etapie oddzielane są warstwy krzemowe stanowiące serce modułu.

Elementy aluminiowe i szklane nie stanowią żadnego problemu w procesie przetapiania, gdyż znaczną część z nich można odzyskać i wykorzystać ponownie. W przypadku szkła jest możliwe odzyskanie nawet 90% surowca. Znajdujące się w składzie panelu elementy plastikowe poddawane są obróbce termicznej (500oC), dzięki czemu wyparowują, jednocześnie wytwarzając ciepło, w dużym stopniu pokrywające zapotrzebowanie cieplne całego zakładu. Po skończonym procesie, jedynymi pozostałościami są ogniwa krzemowe.

Najtrudniejszym etapem jest odzyskanie krzemu. Na powłoce ogniwa znajdują się również inne metale, takie jak srebro czy miedź, które pomagają w przewodzeniu energii elektrycznej. Całość poddawana jest złożonej obróbce chemicznej, która pomaga oddzielić od siebie surowce. W najbardziej zaawansowanych technologiach udaje się odzyskać krzem o czystości 99,99%, który w przyszłości może zostać wykorzystany do tworzenia nowych ogniw fotowoltaicznych.

Fotowoltaika dobra dla środowiska

Jak się okazuje, możemy w pełni cieszyć się korzyściami płynącymi z fotowoltaiki bez obawy o to, co się stanie gdy nasze panele się zużyją. Na dzień dzisiejszy jesteśmy w stanie wykorzystać ponownie znaczną część modułu, a nie należy zapominać, że technologia cały czas gna do przodu. Kto wie, być może w przyszłości będziemy w stanie odzyskać sto procent użytych surowców?


Copyright © 2021 Lumifil Innovations Sp. z o.o.

Wdrożenie: Studio113