Polska prawdopodobnie w tym roku ponownie znajdzie się w czołówce zestawienia krajów Unii Europejskiej, pod względem inwestycji w fotowoltaikę.

Według prognoz Międzynarodowej Agencji Energetycznej, nasz kraj zajmie jeszcze lepsze miejsce, aniżeli ubiegłoroczna piąta lokata.

Polska fotowoltaika zauważalna w Europie

Polacy od 2019 roku mocno ruszyli w inwestowanie w panele fotowoltaiczne, niezależnie od tego, czy jest to budynek firmy, dom osoby prywatnej, czy ziemia w gospodarstwie rolnym. Aktywność została zauważona w zestawieniach globalnych, przedstawiających wielkość inwestycji w fotowoltaikę w poszczególnych krajach.

Popularność fotowoltaiki to efekt istotnej alternatywy dla wzrastających non stop cen prądu, które są jednym z istotnych kosztów zarówno wśród odbiorców prywatnych, jak i przedsiębiorców, dlatego własna produkcja prądu jest szansą na ograniczenie wydatków w tym sektorze na kolejne lata.

Spory wzrost liczby instalacji fotowoltaiki w kraju to m.in. efekt wielu programów wsparcia ze środków unijnych oraz rządowych, zwłaszcza paneli fotowoltaicznych na dachu. Wśród programów dofinansowań jest m.in. Mój Prąd, pomagający zainteresowanym w inwestycje w instalacje fotowoltaiczne o mocy od 2 kW do 10 kW. Prosumenci fotowoltaiczni mogą również korzystać z ulgi podatkowej. W ostatnim czasie do sektora fotowoltaiki w szerokim zakresie dołączyły też banki, kierując atrakcyjne oferty współpracy i finansowania.

Z danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej wynika, że na pierwszym miejscu w 2020 roku znajdą się Niemcy, którzy notują wzrost w inwestycjach do 4,3 MW, a więc o około 90 procent więcej, niż miało to miejsce w 2019 roku w domowej fotowoltaice.

Mniejszy udział niż rok temu notują na rynku fotowoltaicznym Hiszpanie, którzy do tej pory dołożyli 2 GW, co sprawiło, że wyprzedziła ich Holandia, gdzie łącznie w 2020 roku wdrożono w instalacjach PV 2,7 GW mocy, a więc o 13 procent więcej, w porównaniu z ubiegłym rokiem. Czwarte miejsce prawdopodobnie przypadnie Polsce, która wykaże się lepszym wskaźnikiem niż Francja, mająca wynik 1,3 GW. Polska ten poziom osiągnęła jeszcze przed czwartym kwartałem (1,4 GW).


Fotowoltaika GrudziądzFotowoltaika KwidzynFotowoltaika BydgoszczFotowoltaika Toruń • Fotowoltaika Świecie • Fotowoltaika Brodnica


Copyright © 2021 Lumifil Innovations Sp. z o.o.

Wdrożenie: Studio113