Finansowani przez Pentagon naukowcy opracowali technologię, która może zrewolucjonizować sposób produkcji i dystrybucji energii na całej planecie.

Badania nad fotowoltaiką

Naukowcy z Pentagonu właśnie pomyślnie przetestowali panele słoneczne zdolne do przesyłania energii z kosmosu do dowolnego punktu na naszej planecie w ciągu zaledwie kilku sekund. Te kosmiczne panele fotowoltaiczne mogą generować tyle samo energii, co konwencjonalna elektrownia i byłyby świetnym rozwiązaniem dla zapewnienia energii na obszarach dotkniętych wszelkiego rodzaju sytuacjami kryzysowymi. PRAM, Photovoltaic Radiofrequency Antenna Module, to panele słoneczne, które mają zdolność do wykorzystania światła kosmicznego - znacznie silniejszego niż to, które odbieramy tu na Ziemi, ponieważ nie przeszło ono przez atmosferę i nadal zachowuje niebieskie fale. Pamięci PRAM są pokryte warstwą krzemu i perowskitu i mogą być o 40% bardziej wydajne niż konwencjonalne. Technologia ta została opracowana przez naukowców Chrisa Depumę i Paula Jaffe'a przy wsparciu finansowym Pentagonu, funduszu Operational Energy Capability Improvement Fund oraz Laboratorium Badawczego Marynarki Wojennej USA.

Penele fotowoltaiczne

Według CNN, naukowcy zamontowali jeden z tych PRAM na Air Force X-37B, dronie, który jest w stanie wyjść i wejść w atmosferę bez problemów. Paul Jaffe, mówi, że ten panel, około 30 centymetrów szerokości i 30 centymetrów długości, jest w stanie generować i przesyłać 10 watów mocy. Moc wystarczająca do naładowania telefonu komórkowego. Jaffe powiedział CNN, że to dopiero początek, chodzi o to, aby połączyć dziesiątki takich paneli i zamienić światło słoneczne na mikrofale, które podróżują w przestrzeni. Zrewolucjonizowałoby to sposób wytwarzania i dystrybucji energii do wszystkich zakątków planety. Według badacza "niektóre prognozy dotyczące kosmicznej energii słonecznej dorównują lub przekraczają moc generowaną przez największe elektrownie", co wystarczyłoby do obsłużenia całego miasta.

Nowe technologie w PV

Wielką zaletą tej technologii, według Jaffe, jest jej zdolność do transmisji na całym świecie. Jednak aby to osiągnąć, technologia ta musi jeszcze pokonać kilka przeszkód. Pierwszym z nich jest opłacalność ekonomiczna. Budowa urządzeń kosmicznych jest nadal kosztowna, mimo że w ciągu ostatnich 10 lat koszty spadały. Ponadto, system przesyłania energii na Ziemię jest nadal w fazie testów. Technologia ta będzie wysyłać sygnał z anteny w miejscu docelowym na Ziemi do PRAM, dzięki czemu będzie on wiedział, gdzie wysłać mikrofale bez ryzyka, że dotrą one do niewłaściwego celu.


Fotowoltaika GrudziądzFotowoltaika KwidzynFotowoltaika BydgoszczFotowoltaika Toruń • Fotowoltaika Świecie • Fotowoltaika Brodnica


Copyright © 2021 Lumifil Innovations Sp. z o.o.

Wdrożenie: Studio113