• Panele fotowoltaiczne, czyli szukamy oszczędności przy budowie domu
    18.11.2020

    Panele fotowoltaiczne, czyli szukamy oszczędności przy budowie domu

Jeśli planujesz budowę domu lub jesteś w jej trakcie, zastanów się dobrze, gdzie szukać oszczędności. Zadaj sobie kluczowe pytanie, jak zbudować wymarzony, a przy tym oszczędny dom. W poniższym wpisie znajdziesz na to odpowiedź.

Drewno czy cegła?

Na pewno większość z nas zna domy murowane, które kojarzą się przede wszystkim z trwałością. Jednak coraz większa część populacji szuka czegoś bliższego naturze i wybiera domy z drewna, które kojarzą się z ekologią i przytulnym domkiem w lesie nad jeziorem. Co zatem wybrać? Na pewno gro z nas zna bajkę o trzech świnkach, które budowały sobie domki. Dom ze słomy runął od razu, z drewna wybudowany został łatwiej, szybciej niż murowany, jednak nie przetrwał próby czasu. Jak jest w rzeczywistości i jaki dom będzie najlepszy? Zależne jest to od wielu czynników, ale najważniejsze są preferencje właściciela.

Dom drewniany – plusy i minusy

Dom drewniany, przede wszystkim będzie ekologiczny. Drewno nie przyczynia się do rozprzestrzeniania szkodliwych substancji, w odróżnieniu od cegieł. Na pewno skróci się czas budowy, gdyż może to być nawet kilka miesięcy, co jest kluczowym argumentem dla osób, którym spieszy się ze stawianiem wymarzonego domu. Koszt drewnianego domu będzie na pewno sporo niższy ze względu na szkieletową konstrukcję niż murowanego, jednak z bali ceną może zrównać się do tradycyjnego domu z cegły. Jeśli chodzi o cyrkulację powietrza, to genialna jest zdolność regulacji cyrkulacji powietrza przez drewno. I teraz najważniejsze, wytrzymałość. Jeśli dom jest wykonany i konserwowany ze starannością może przetrwać tyle, co murowany.

Dom murowany – plusy i minusy

Murowany dom to przede wszystkim solidność wykonania. Jest wykonany z trwałych, odpornych na uszkodzenia materiałów, które dają nam gwarancję na lata. Domy murowane dużo lepiej trzymają ciepło niż te wykonane z drewna. Domy z cegły również lepiej tłumią hałas. Wygłuszenie w domach tego typu są solidniejsze ze względu na grubość stropów. Oczywiście domy tradycyjne są najpopularniejsze, dlatego też łatwiej kupić gotowy projekt i jest ich większy wybór.

Fotowoltaika - ekonomiczne rozwiązanie na lata dla domów drewnianych oraz murowanych

Z każdym rokiem rośnie zainteresowanie fotowoltaiką. Czy to osoby prywatne, czy firmy w okresie jesienno-zimowym szukają oszczędności, gdyż rachunki za prąd rosną. Panele fotowoltaiczne to idealne rozwiązanie, ponieważ energia ze słońca to odnawialne źródło energii pozwalające na uzyskanie energetycznej niezależności we własnych czterech kątach. Inwestując w fotowoltaikę, dostajemy miano prosumenta. Co to znaczy? Dokładnie to, że jednocześnie jesteśmy konsumentami i twórcami produktu, którym w naszym przypadku jest prąd. Panele słoneczne produkują energię w zasadzie cały czas, nie jesteśmy więc w stanie wykorzystać jej w domu w stu procentach, dlatego nadmiary możemy wykorzystać w mniej nasłonecznionych miesiącach, odesłać do sieci zewnętrznej lub odsprzedać.

Czy panele fotowoltaiczne są korzystne finansowo?

Wielu z nas zastanawia się, czy inwestycja, którą są panele fotowoltaiczne są dla nas korzystne finansowo. Oczywiście w zależności od ilości, jaką potrzebujemy, koszty instalacji wahają się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dlatego z pomocą przychodzą tu firmy, które oferują dotacje na panele słoneczne, ale też możemy instalację zakupić w formie leasingu, a nie jednorazowej zapłaty.

Ogrzewanie domu, jakie wybrać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jak wiemy jest to na pewno inwestycja na wiele lat, dlatego trzeba szukać najlepszej opcji, nie tylko na teraz, ale także za dwadzieścia czy trzydzieści lat. Wybór odpowiedniej opcji jest ważny, ponieważ wiąże się z dużymi kosztami. Czy ogrzewanie podłogowe, a może tradycyjne? Należy wziąć pod uwagę także rodzaj paliwa, dlatego możemy wyróżnić instalacje elektryczne, gazowe, olejowe, a także zasilane paliwem stałym, takim jak węgiel czy drewno oraz bardzo ciekawa opcja, jaką są pompy ciepła.

Każdy chciałby, by jego dom przynosił jak najmniej kosztów. Każdy z nas powinien wybrać, w co chciałby zainwestować i jakie opcje podobają mu się najbardziej i - co najważniejsze - sprawdzi się w przypadku jego domu. Rozwiązań może być wiele i powinny być one skrojone na miarę konkretnej nieruchomości. Właściciele domów wiedzą, że generuje on więcej kosztów niż małe mieszkanko w bloku, dlatego warto przyjrzeć się różnym opcjom.


Fotowoltaika GrudziądzFotowoltaika KwidzynFotowoltaika BydgoszczFotowoltaika Toruń • Fotowoltaika Świecie • Fotowoltaika Brodnica

Copyright © 2021 Lumifil Innovations Sp. z o.o.

Wdrożenie: Studio113