• Nowa technologia zwiększa wydajność produkcji energii słonecznej
    14.09.2021

    Nowa technologia zwiększa wydajność produkcji energii słonecznej

Technologia cienkowarstwowych paneli elastycznych zapowiada się na sztandarową dla rozwoju energetyki słonecznej zarówno na świecie, jak i w naszym kraju.

Wzrost energetyki słonecznej

W najbliższej dekadzie produkcja cienkowarstwowych modułów słonecznych w ujęciu wartościowym będzie rosła o 10 procent rocznie, twierdzą autorzy przeglądu Centrum Informacji i Analiz Nowej Energii, przygotowanego na zlecenie Fundacji Infrastruktury i Programów Edukacyjnych Grupy RUSNANO. Wzrost mocy w gigawatach będzie porównywalny z tempem, jakie wykazuje szybko rozwijająca się energetyka słoneczna oparta na krzemie krystalicznym.

Czy zielona energia pokona ropę i gaz?

Elastyczna fotowoltaika, która obejmuje technologie wytwarzania energii w cienkich warstwach, ma jednak kilka zalet w porównaniu z krzemową energią słoneczną, w tym mniejszy ślad węglowy. Podczas gdy ludzkość poświęciła ponad 50 lat na opracowanie i produkcję pierwszej generacji fotowoltaiki opartej na technologii podłoża krzemowego, alternatywna generacja paneli słonecznych jest opracowywana i produkowana z większą intensywnością. Na przykład, trzecia generacja materiałów cienkowarstwowych opartych na perowskitach halogenkowych staje się obecnie wiodącą technologią w dziedzinie energii słonecznej. Zespoły naukowe z różnych krajów rozpoczęły prace nad tymi materiałami na początku lat 90. Obecnie ich wydajność w laboratorium wynosi 25 procent. Jest to wartość wyższa od sprawności krzemu mikrokrystalicznego i polikrystalicznego i zbliżona do sprawności krzemu monokrystalicznego, którego sprawność wynosi 26 procent.

Perowskitowe ogniwa słoneczne

Wytworzenie perowskitowego ogniwa słonecznego nie wymaga piasku kwarcowego, wielu procesów próżniowych i urządzeń produkcyjnych o laboratoryjnej czystości. Wszystko, czego potrzeba, to zespół inżynierów i specjalne drukarki, które mogą drukować panele słoneczne na szkle, na elastycznych podłożach, a także w formie półprzezroczystej, np. do produkcji energooszczędnych okien.

Moduły cienkowarstwowe

Warstwa fotowoltaiczna w modułach cienkowarstwowych ma grubość od kilku nanometrów do kilku mikrometrów, czyli jest 300-350 razy mniejsza niż w standardowych panelach słonecznych z krzemu krystalicznego. Są one znacznie lżejsze i bardziej elastyczne, dzięki czemu można je zintegrować z budynkami, dachami, panelami ściennymi, a nawet szybami. Mogą one stanowić podstawę mobilnych elektrowni, również na dachach samochodów i innych pojazdów. Ponadto, ich produkcja wymaga mniej energii, a zatem daje mniejszy ślad węglowy, czyli okazuje się bardziej przyjazna dla środowiska.


Fotowoltaika GrudziądzFotowoltaika KwidzynFotowoltaika BydgoszczFotowoltaika Toruń • Fotowoltaika Świecie • Fotowoltaika Brodnica


Copyright © 2021 Lumifil Innovations Sp. z o.o.

Wdrożenie: Studio113