Panele fotowoltaiczne to hit w nowoczesnych, energooszczędnych rozwiązaniach. Polacy masowo instalują fotowoltaikę ma dachach swoich domów, czy firm. Inwestycja ta może przynieść korzyści przez długie lata, a dofinansowania z różnego typu programów nakręcają gospodarkę do korzystania z odnawialnych źródeł energii.

Wzrost zainteresowania fotowoltaiką

W szybkim tempie rośnie ilość „zielonych” inwestycji w Polsce. Jednak w dalszym ciągu nasz kraj tworzy sporą ilość energii z węgla, jak większość krajów Unii Europejskiej. Jedynie Niemcy w kwestii ekologii są bezkonkurencyjni. Większość Polaków uważa, że OZE (odnawialne źródła energii) to energetyczna przyszłość, jednak brak jest konkretnej wiedzy w tym temacie, a przede wszystkim w alternatywnym wykorzystaniu tych źródeł. Kojarzy się to z wielkimi inwestycjami i nakładami pieniężnymi. Rozwój fotowoltaiki to mikroinstalacje prywatnych obywateli, ale także mniejszych firm. Teraz, podczas pandemii Polacy w dalszym ciągu instalują panele na takim poziomie, że można spokojnie patrzeć z optymizmem w przyszłość.

Z danych z Polskich Sieci Elektroenergetycznych można wywnioskować, że moc fotowoltaicznych instalacji zwiększył się w Polsce o około 150 MW. Oznacza to ogromny wzrost z roku na rok, nawet o ponad 150%. Polacy uważają, że odnawialne źródła energii to przyszłość naszej gospodarki i może mieć pozytywny wpływ na ekologię, co za tym idzie całe środowisko.

W ostatnich dwóch latach wybudowano w naszym kraju około 2 tysiące MW mikroinstalacji, co za tym idzie posiadamy już 200 tysięcy mikroinstalacji, są to osoby prywatne, a także małe przedsiębiorstwa.

Energooszczędność dzięki fotowoltaice

Żywotność instalacji fotowoltaicznych wynosi około 20-30 lat. Spłata raty zamontowania paneli to około siedmiu lat, czyli korzyściami z energii elektrycznej możemy cieszyć się od 13 do 23 lat. Niestety nie wszyscy są tego świadomi i część społeczeństwa najzwyczajniej w świecie boi się strat. Jednak fotowoltaika to same korzyści!

Od stycznia 2020 roku przyłączono ponad dwa razy tyle mikroinstalacji, niż w całym 2019 roku. To ogromny wzrost w tej dziedzinie. Przez te trzy kwartały operatorzy zainstalowali ponad 200 tysięcy nowych małych instalacji. Porównując z zeszłym rokiem, do sieci przyłączono 100 tysięcy mikroinstalacji.

Programy pomagające w inwestycji w panele słoneczne na pewno mocno przyczyniły się do gwałtownego wzrostu tej liczby. Jest to m.in. program „Mój prąd”, którego budżet to ponad 1 miliard złotych.

Mikroinstalacje fotowoltaiczne 

Przemiana naszego energetycznego sektora nie jest uzależniona tylko od mikroinstalacji, ale również dużych instytucji. Ale pamiętajmy, że więcej jest prosumentów, którzy wykorzystują energetykę dla potrzeb własnego domu. To właśnie jest motorem napędowym gospodarki w tym sektorze. Mimo pandemii panującej na całym świecie, 2020 rok jest rekordowym jeśli brać pod uwagę ilość przyłączonych mikroinstalacji.


Fotowoltaika GrudziądzFotowoltaika KwidzynFotowoltaika BydgoszczFotowoltaika Toruń • Fotowoltaika Świecie • Fotowoltaika Brodnica

Copyright © 2021 Lumifil Innovations Sp. z o.o.

Wdrożenie: Studio113