Do tej pory systemy ogrzewania podłogowego kojarzyły się nam przede wszystkim z kuciem podłogi, ciągiem rur, a w przypadku instalacji wodnej - ryzykiem zalania. Brak konieczności posiadania grzejników i równomiernie rozprowadzone ciepło w całym pomieszczeniu brzmi atrakcyjnie, jednak proces montażu klasycznych podłogówek jest pracochłonny i wymaga niemałych nakładów finansowych. Na szczęście, wprowadzenie mat grzewczych na rynek zmieniło sposób w jaki teraz postrzegamy ogrzewanie podłogowe. Czym zatem są?

Mata grzewcza - co to jest?

Mata grzewcza jest systemem ogrzewania płaszczyznowego. Charakteryzuje się prostą budową i łatwym montażem, a przy tym stanowi efektywny przekaźnik ciepła.

Jej konstrukcja składa się na samoprzylepną siatkę z włókna szklanego, na której umieszczone są cienkie przewody grzewcze. Całość ma grubość około 3 mm. Taka forma ułatwia dopasowanie maty nawet do pomieszczeń o nieregularnych kształtach.

Maty grzewcze można montować bezpośrednio pod posadzką, dzięki czemu przeprowadzenie skomplikowanych prac, takich jak kucie podłogi czy wylewanie betonu nie jest konieczne. Umożliwia to instalację systemu mat grzejnych nie tylko w nowych, ale także remontowanych budynkach. Cały proces nie jest skomplikowany i wymaga jedynie pomocy elektryka, który zajmie się podłączeniem mat do sieci elektrycznej. Od tego momentu, całość będzie oddawać prąd w postaci ciepła, a my zyskamy możliwość precyzyjnej regulacji temperatury w pomieszczeniu za pomocą termostatu.

Ogrzewanie za darmo, czyli mata grzewcza a fotowoltaika

Choć pojęcie darmowego ogrzewania z początku brzmi jak coś niemożliwego, w dobie dzisiejszych rozwiązań technologicznych wcale nie należy do abstrakcji.

Maty grzewcze działają dzięki energii elektrycznej. Płynie ona w przewodach grzejnych, następnie zostaje zamieniona w ciepło i oddana do pomieszczenia. Naturalnie, prąd ma swoją cenę. Co jednak w wypadku gdybyśmy produkowali go sami, na swoje własne zapotrzebowanie?

Instalacje fotowoltaiczne to urządzenia służące do produkcji prądu dzięki promieniom słonecznym. Słońce stanowi niewyczerpane, i przede wszystkim darmowe źródło energii. Panele solarne zamieniają ją w prąd stały, który następnie wędruje do falownika, skąd zostaje oddany do naszych gniazdek w postaci napięcia przemiennego. Cały ten proces dzieje się bez ingerencji człowieka, a za wytworzony prąd nie płaci się ani grosza.

Mata grzewcza w połączeniu z fotowoltaiką jest zatem w stanie zapewnić darmowe ogrzewanie. Nie istnieją przeciwwskazania do zastosowania mat grzewczych jako jedynego źródła ciepła, co stwarza możliwość ogrzania całego budynku całkowicie bezkosztowo. Coraz większa ilość osób sięga po takie rozwiązanie. Czy dołączysz do ich grona?


Copyright © 2021 Lumifil Innovations Sp. z o.o.

Wdrożenie: Studio113