Lato jest uważane za szczytowy okres produkcji energii dla Twojego kolektora słonecznego, ponieważ przynosi ono dłuższe dni i mocniejsze słońce! Jak donoszą badania, czysty słoneczny dzień w lecie generuje prawie dwukrotnie więcej energii słonecznej niż energia słoneczna generowana w zimie. W rzeczywistości, w sezonie letnim, pochmurny dzień może generować więcej energii niż krystalicznie czysty dzień w zimie.

Oferujemy Ci kilka przydatnych wskazówek, aby zmaksymalizować generowanie energii słonecznej w lecie:

  • obserwuj swoje zużycie energii,
  • starannie planuj zużycie energii dla urządzeń gospodarstwa domowego,
  • używaj klimatyzacji mądrze,
  • używaj energii słonecznej do uruchomienia basenu,
  • monitoruj swój system solarny,
  • używaj baterii słonecznych.

Obserwuj zużycie energii

Po pierwsze, ważne jest, aby monitorować działanie systemu fotowoltaicznego, aby uzyskać informacje na temat wytwarzania i zużycia energii, dostosowania zużycia energii, a także, między innymi, ewentualnych uszkodzeń systemu słonecznego. Zalecamy monitorowanie systemu fotowoltaicznego w taki czy inny sposób, ponieważ bez monitorowania nie będziesz w stanie zrozumieć, czy Twoje panele słoneczne działają najlepiej.

Starannie planuj zużycie energii przez urządzenia domowe

Po uzyskaniu jasnej perspektywy na temat zużycia energii, można podjąć decyzję o tym, kiedy czego używać. To zrobi różnicę w rachunkach za energię elektryczną. Zmywarka i pralka są najbardziej energochłonnymi urządzeniami domowymi, dlatego sugerujemy, aby uruchamiać te urządzenia domowe, kiedy świeci słońce, w ciągu dnia.

Używaj klimatyzacji mądrze

Klimatyzacje są zazwyczaj odpowiedzialne za ogromne rachunki za energię elektryczną i w lecie ich użycie wzrasta, więc nadszedł czas, aby skorzystać z energii słonecznej. W przypadku, jeśli chcesz cieszyć się chłodem po powrocie do domu z pracy, nie konfiguruj klimatyzacji w sposób, by pracowała w godzinach porannych. Zamiast tego rozpocznij jej działanie w godzinach popołudniowych tak, by cieszyć się chłodniejszym domem podczas upalnych dni.

Wykorzystuj energię słoneczną do zasilania basenu

Basen to jeszcze jeden sprzęt, który wymaga więcej energii, a także kosztów. Przeciętny Polak musi wydać setki, a nawet tysiące złotych na prowadzenie basenu. Jeśli posiadasz basen, możesz zasilać pompę basenu za pomocą energii słonecznej albo przez podjęcie pompy basenu z sieci lub zasilanie pompy basenu z sieci podłączonego systemu słonecznego.

Monitoruj swój system solarny

Jak wspomniano wcześniej, zawsze lepiej monitorować swój system słoneczny, bo niestety, jeśli system słoneczny jest uszkodzony, nie będziemy w stanie wiedzieć o tym. Regularne monitorowanie pomoże Ci uzyskać wiedzę, że Twój system solarny działa dobrze. Ważne jest również, aby regularnie obserwować kontrolki statusu na falowniku oraz komunikaty o błędach na panelu wyświetlacza. Należy również zwracać uwagę na zarośnięte drzewa, ptasie odchody, a nawet brud, ponieważ te elementy mogą uniemożliwić panelom słonecznym otrzymanie maksymalnego nasłonecznienia. Dlatego też ważne jest, by regularnie czyścić panele PV.

Używaj baterii słonecznych

Najwięcej energii słonecznej można uzyskać z systemu słonecznego w okresie letnim, w porównaniu z innymi porami roku. Dlatego zamiast przekazywać nadmiar energii słonecznej produkowanej z powrotem do sieci, dodaj akumulator do systemu słonecznego. Można przechowywać nadmiar energii słonecznej i wykorzystać ją później. Zminimalizuje to zapotrzebowanie na energię, którą w przeciwnym razie musiałbyś kupić z sieci.


Fotowoltaika GrudziądzFotowoltaika KwidzynFotowoltaika BydgoszczFotowoltaika Toruń • Fotowoltaika Świecie • Fotowoltaika Brodnica


Copyright © 2021 Lumifil Innovations Sp. z o.o.

Wdrożenie: Studio113