• Krzyż z paneli fotowoltaicznych na dachu kościoła w Łubianie
    04.05.2021

    Krzyż z paneli fotowoltaicznych na dachu kościoła w Łubianie

Coraz częściej możemy spotkać ciekawe aranżacje instalacji fotowoltaicznych w Polsce. Jedna z nich powstała w nietuzinkowym miejscu, bo na dachu kościoła w Łubianie. Realizacja powstała całkiem niedawno, a Proboszcz kościoła zachęca do wpłat na ofiarę, która pokryje panele fotowoltaiczne.

Instalacja składa się z 48 paneli słonecznych, czyli 96 paneli "half cut", które znajdują się na dachu Parafii Rzymskokatolickiej pw. Świętego Maksymiliana Marii Kolbego w Łubianie. Panele tworzą oczywiście formę idealnie komponującą się w budynek kościoła, czyli trzy krzyże.

W ostatnich latach pojawiały się już instalacje fotowoltaiczne na innych kościołach w Polsce, m.in. w Jaworznie czy Pleszewie. Mimo istniejących tego typu instalacji na dachach parafii, wciąż zaskakuje parafianów (i nie tylko) ciekawa inicjatywa.

Na pomysł wykorzystania paneli fotowoltaicznych wpadł proboszcz Ks. Mieczysław Gajewski, który chciał wykorzystać energię ze słońca, by zmniejszyć koszty energii w Kościele w Łubianie.

„Na konto można wpłacać ofiary na rzecz parafii w dopisku na który cel je deklarujemy np. na cele kultu religijnego - na pokrycie kosztów instalacji fotowoltaicznej. Wpłacone kwoty mogą być odpisane od rocznego podatku. Z góry dziękuję za wszelkie ofiary. Bóg zapłać - Wasz Proboszcz Ks. Mieczysław Gajewski.” 


Fotowoltaika GrudziądzFotowoltaika KwidzynFotowoltaika BydgoszczFotowoltaika Toruń • Fotowoltaika Świecie • Fotowoltaika Brodnica


Copyright © 2021 Lumifil Innovations Sp. z o.o.

Wdrożenie: Studio113