Odpowiednie ustawienie paneli fotowoltaicznych to kluczowy sposób do zwiększenia wydajności całej instalacji, a także jej opłacalności. Kierunek, kąt nachylenia oraz usytuowanie to kluczowe kwestie, które należy wziąć pod uwagę podczas inwestycji.

Montaż na gruncie, czy na budynku?

Panele fotowoltaiczne nadają się do montażu zwłaszcza na budynkach, ich dachach lub elewacjach, ale także na gruncie z wykorzystaniem specjalnych konstrukcji wspierających. Podstawowa zasada mówi o tym, aby panele znalazły się w miejscu niezacienionym w odpowiedniej pozycji, co pozwoli maksymalnie wykorzystać wydajność instalacji. Najczęściej instalacje spotyka się na budynkach, ponieważ lokalizacje na gruncie jest dosyć trudna. Działka w pobliżu budynku może być zbyt mała lub nie dostarczać odpowiedniej ilości światła.

W jakim kierunku powinny być ustawione panele fotowoltaiczne?

Podstawowym pytaniem, które zadaje sobie każdy, podczas inwestycji w instalację fotowoltaiczną jest to, w jakim kierunku ustawić panele na swojej posesji lub budynku. Jest to bardzo ważne, ponieważ to od usytuowania zależy, czy panele będą wytwarzać maksymalną możliwą ilość energii elektrycznej.

Fundamentalna zasada mówi o tym, że panele fotowoltaiczne powinny być skierowane na południe oraz nachylone pod kątem 30-40°. Umożliwia to maksymalny pobór energii. Równie skuteczne uzyskanie energii wynoszące około 90-95% możliwe jest, jeśli panele ustawione są na południowy wschód lub zachód pod kątem 25-55°. Mniej efektywne jest umieszczanie paneli w kierunku tylko wschodnim lub zachodnim, z kątem 25-40°, ponieważ ich efektywność spada nawet do 80%.

Niemal całkowicie bezsensownym jest umieszczanie paneli fotowoltaicznych skierowanych na północ, ponieważ w naszym kraju ten kierunek nie umożliwi pokrycia zapotrzebowania energetycznego.

Problemy szeregowych paneli fotowoltaicznych

Szeregowe panele fotowoltaiczne muszą być usytuowane w tym samym kierunku oraz o tym samym kącie nachylenia. Jeśli te warunki nie zostaną spełnione, cała instalacja zostaje narażona na utratę mocy, z racji zmiennej ekspozycji na światło. Dzieje się tak z powodu zacienienia, które wpływa na ilość energii wytwarzaną przez ogniwa. Jeśli mały fragment zostaje zasłonięty, to wtedy także pobliskie elementy produkują mniej energii.

Wygodny element, który chroni przed stratami to diody bocznikujące. Ich działanie polega na wyłączaniu zasłoniętych diod, tak aby prąd przez nią przepływał, a ogniwa nie zakłócały pracy pozostałych.

Panele fotowoltaiczne a ekologia

Odnawialne źródła energii są fundamentem, który właśnie buduje współczesność. Dzięki wykorzystaniu energii słonecznej otrzymujemy nie tylko oszczędność kosztów, ale przede wszystkim przyjazne środowisko. Maksymalne wykorzystanie możliwości paneli przez odpowiednie usytuowaniu jest tutaj kluczowe, ponieważ stworzy same zalety dla gospodarstwa domowego.


Copyright © 2021 Lumifil Innovations Sp. z o.o.

Wdrożenie: Studio113