W celu zwiększenia wydajności i sprawności naszej instalacji fotowoltaicznej warto ją zabezpieczyć. Ze względu na rosnącą popularność fotowoltaiki, wielu z nas decyduje się na założenie małej instalacji fotowoltaicznej, w celu zapewnienia niezależności energetycznej i zaopatrzenia domu w darmową energię słoneczną. Co należy robić, aby chronić panele fotowoltaiczne przed zniszczeniem?

Fotowoltaika najszybciej rozwijającym się sektorem OZE

Rynek fotowoltaiczny stanowi najszybciej rozwijający się sektor Odnawialnych Źródeł Energii, nie tylko w Polsce, ale też na świecie. Informacja ta widnieje między innymi w raporcie Instytutu  Energetyki Odnawialnej „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2019”. Ponadto można tam wyczytać, że większość instalacji to mikroinstalacje o mocy do 50kW (ok. 75%), czyli takie, na które decydują się mali przedsiębiorcy i osoby prywatne (https://ieo.pl/pl/projekty/raport-rynek-fotowoltaiki-w-polsce-2019).

Główne czynniki wpływające na szybki rozwój fotowoltaiki w Polsce:

 • Unormowanie prawne kwestii związanych z Odnawialnymi Źródłami Energii
 • Możliwość odsprzedawania wyprodukowanych nadwyżek energii do sieci
 • Ulgi (podatkowe, programy kredytowe) i dofinansowania (lokalne, rządowe, unijne)
 • Coraz większa powszechność i dostępność rozwiązań fotowoltaicznych
 • Uniezależnienie się od dostawców energii i unikanie podwyżek cen energii elektrycznej
 • Coraz większa świadomość ekologiczna

Jak zabezpieczyć panele fotowoltaiczne przed uszkodzeniem?

Panele fotowoltaiczne od zaufanych producentów są w stanie wytrzymać całkiem sporo. Ze względu na to, że montuje się je zazwyczaj na dachach domów, muszą być odporne na wszelkie dynamicznie zmieniające się warunki atmosferyczne. O czym jednak warto pamiętać, by jak najdłużej cieszyć się wydajnymi i odpornymi na zniszczenia panelami fotowoltaicznymi?

 • Gwarancja – Warto sprawdzić przed zakupem paneli fotowoltaicznych, jaką gwarancję na nie otrzymujemy od producenta. Dobre firmy oferują gwarancję na wiele lat, dzięki czemu możemy zaufać ich jakości.
 • Montaż – Nie tylko odpowiednie umiejscowienie, czy kąt nachylenia, ale również sama jakość montażu jest bardzo istotna, jeśli chcemy uzyskać maksymalną wydajność. Dlatego ważne jest, by każdy element naszej instalacji był zamontowany przez specjalistów.
 • Mycie – Jeśli chcemy sami myć nasze panele, ważne jest, by pamiętać o tym, że nie można wykonywać tego w ciągu dnia, ze względu na to, że mogą być one zbyt mocno nagrzane. Do mycia wolno stosować jedynie specjalne środki, chociaż zazwyczaj wystarcza sama woda, dlatego czasem zwykły deszcz spowoduje, że nasze panele będą czyste. Panele fotowoltaiczne są tak skonstruowane, by właściciel nie musiał się specjalnie martwić o ich czystość, ważne jest, by usuwać z ogniw liście lub inne zalegające elementy. Jeśli jednak stawiamy przede wszystkim na schludność, ważne jest, by nie używać do czyszczenia myjek ciśnieniowych, ani szorstkich narzędzi.
 • Oczyszczanie – Oprócz już wspomnianych liści, warto usuwać z paneli także gromadzący się pył oraz przede wszystkim śnieg, ponieważ ma to wpływ na wydajność naszej instalacji
 • Serwis – Jeśli mamy jakiś problem lub wątpliwości, nie należy naprawiać niczego na własną rękę, tylko wezwać specjalistyczny serwis do pomocy, by uniknąć dodatkowych uszkodzeń.
 • Ubezpieczenie – Naszą instalację fotowoltaiczną można także dodatkowo ubezpieczyć na wypadek zdarzeń, które nie są objęte gwarancją. W przypadku mocnego gradobicia, powodującego uszkodzenia, pożaru lub innych zdarzeń losowych, otrzymamy od ubezpieczyciela odszkodowanie. Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują także rekompensatę w przypadku, gdy instalacja nie działa przez określony czas.

Bezobsługowe instalacje fotowoltaiczne

Instalacje fotowoltaiczne są bezobsługowe, oznacza to, że przez większość czasu nie musimy nic przy nich robić. Do naszych zadań będzie należało jedynie monitorowanie dostępności światła i ewentualne usuwanie zanieczyszczeń, by instalacja fotowoltaiczna działała z maksymalną wydajnością.


Fotowoltaika GrudziądzFotowoltaika KwidzynFotowoltaika BydgoszczFotowoltaika Toruń • Fotowoltaika Świecie • Fotowoltaika Brodnica

Copyright © 2021 Lumifil Innovations Sp. z o.o.

Wdrożenie: Studio113