Wyprawa na szczyt Manaslu (8 163 m n.p.m.) w Nepalu, kierowana przez Alexa Txikona, nie zużyje ani litra paliw kopalnych dzięki dwóm przenośnym instalacjom fotowoltaicznym. Inicjatywa jest promowana przez fundację stworzoną przez hiszpańską firmę solarną i wspierana przez Baskijską Agencję Energetyczną.

Wyprawa na Manaslu z pomocą fotowoltaiki

Wyzwanie wcale nie jest proste, zdobycie nepalskiego szczytu Manaslu, ósmego co do wysokości na świecie, w środku zimy i w samym środku pandemii. Dla Alexa Txikona, 39-letniego wspinacza z Vizcaya w Hiszpanii, ta wyprawa ma szczególne znaczenie, jeśli mu się powiedzie, będzie to pierwszy przypadek zdobycia szczytu Manaslu w środku zimy. Od lat współpracuje on z fundacją, baskijskim stowarzyszeniem, które od 2017 roku zapewnia dostawy energii elektrycznej (głównie fotowoltaicznej) do ośrodków edukacyjnych, zdrowotnych i społecznych w krajach rozwijających się. Fundacja jest inicjatywą hiszpańskiej firmy fotowoltaicznej. Dzięki wsparciu fundacji, Txikon posiada teraz dwa przenośne, składane systemy fotowoltaiczne, które pozwolą ekspedycji uniknąć używania jakiegokolwiek rodzaju paliw kopalnych podczas wspinaczki.

Pozytywne skutki wyprawy z fotowoltaiką

Wyprawa ma również na celu pozostawienie pozytywnego śladu na lokalnej społeczności. Za pośrednictwem firmy, przekaże 50 izolowanych, zasilanych fotowoltaicznie lamp dla szkoły w okolicy. Ponadto, ekspedycja nie będzie używać plastikowych butelek, dzięki systemowi filtrującemu. Zamiast tego zespół użyje systemu filtrującego wodę o grubości 0,1 mikrona, który usuwa szkodliwe organizmy, takie jak bakterie i pierwotniaki. W ten sposób zespół Txikona ma nadzieję zaoszczędzić podczas wyprawy 4000 litrowych butelek z wodą.

Zdobycie szczytu z użyciem alternatywnych rozwiązań

Obecnie grupa walczy o zdobycie szczytu. Zespół szuka alternatywnych rozwiązań, aby pokonać dużą szczelinę, która oddziela obóz na wysokości 1 od obozu na wysokości 2, który znajduje się na wysokości około 6900 metrów. Chociaż prognozy pogody są dobre, nie ma gwarancji, że uda się dotrzeć na szczyt.

Fundacja związana z fotowoltaiką

Do tej pory Fundacja, która pomaga przy wyprawie wzięła udział w 31 projektach, głównie w Afryce Subsaharyjskiej. W sumie zainstalowała ponad 320 KWp małych systemów o mocy od 1 do 40 KW w wioskach, ośrodkach zdrowia i centrach społeczno-edukacyjnych. Według danych stowarzyszenia, liczba beneficjentów wynosi ponad 220 000 osób w krajach takich jak Liberia, Sierra Leone, DR Konga i Wyspy Zielonego Przylądka.


Fotowoltaika GrudziądzFotowoltaika KwidzynFotowoltaika BydgoszczFotowoltaika Toruń • Fotowoltaika Świecie • Fotowoltaika Brodnica


Copyright © 2021 Lumifil Innovations Sp. z o.o.

Wdrożenie: Studio113