• Fotowoltaika i pompy ciepła ratunkiem dla nieudanego projektu geotermalnego w Polsce
    20.08.2021

    Fotowoltaika i pompy ciepła ratunkiem dla nieudanego projektu geotermalnego w Polsce

Polski rząd wspiera hybrydowy projekt energii odnawialnej oparty na głębokim otworowym wymienniku ciepła (DBHE), którego pompy ciepła zasilane są przez fotowoltaikę. Ciepło wytwarzane przez ten obiekt będzie wykorzystywane do ogrzewania miejskiego.

Projekt wykorzystania pomp ciepła

Polskie Ministerstwo Środowiska i Ministerstwo Klimatu przedstawiły w ubiegłym tygodniu projekt wykorzystania fotowoltaiki i pomp ciepła do reaktywacji nieudanego projektu geotermalnego zlokalizowanego w Gminie Sękowa, w powiecie gorlickim, w województwie małopolskim na południu Polski.

Projekt geotermalny, nazwany Sękowa GT-1, pierwotnie składał się z otworu o głębokości 3 km, a energia geotermalna, która miała być wydobywana z otworu, miała zostać wykorzystywana do ogrzewania miasta. "Oczekiwano, że woda geotermalna będzie miała temperaturę ok. 60 stopni Celsjusza i wydajność 40-70m³ na godzinę" przekazał polski rząd w oświadczeniu. "W otworze nie znaleziono jednak wody o zakładanych parametrach".

Alternatywy do wykorzystania energii geotermalnej

Po stwierdzeniu, że otwór nie nadaje się do użytku, naukowcy z Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk wraz z innymi partnerami rozpoczęli badania, w jaki sposób można go odzyskać do innych celów i za najbardziej odpowiednie uznali zastosowanie głębinowego wymiennika ciepła (DBHE), który jest alternatywnym podejściem do wykorzystania energii geotermalnej. DBHE pozyskuje ciepło z energii geotermalnej o średniej głębokości do 3 km i stanowi wysokotemperaturowe źródło ciepła dla systemów geotermalnych pomp ciepła o średniej głębokości. Ciepło wytwarzane przez pompy ciepła może osiągać temperaturę do 90 stopni Celsjusza i być wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń.

Instalacja fotowoltaiczna

DBHE zastosowana w projekcie planowanym w Gminie Sękowa jest w stanie osiągnąć oczekiwaną temperaturę wody 60 stopni Celsjusza i dostarczyć ciepło do znajdujących się w pobliżu budynków oraz ośrodka rekreacyjnego wraz z basenem. Zapotrzebowanie na ciepło tego kompleksu szacowane jest na około 3768 GJ (gigadżuli) rocznie. Instalacja fotowoltaiczna o powierzchni około 150m² będzie wykorzystywana do zasilania pomp ciepła oraz pompy obiegowej. Nadmiar energii elektrycznej z macierzy będzie wprowadzany do sieci, gdy DBHE nie będzie pracować, a energia elektryczna z sieci będzie wykorzystywana, gdy system fotowoltaiczny nie będzie dostarczać energii.


Fotowoltaika GrudziądzFotowoltaika KwidzynFotowoltaika BydgoszczFotowoltaika Toruń • Fotowoltaika Świecie • Fotowoltaika Brodnica


Copyright © 2021 Lumifil Innovations Sp. z o.o.

Wdrożenie: Studio113