Zainteresowanie tematyką energii słonecznej zazwyczaj generuje jedno, podstawowe pytanie. Czy fotowoltaika się opłaca? Odpowiadamy!
Pozyskiwanie energii elektrycznej prosto ze słońca z roku na rok jest w Polsce coraz popularniejsze, dzięki czemu zasięg tej technologii obejmuje coraz więcej gospodarstw domowych i firm.
Każdy, kto ma choć trochę miejsca na dachu, czy na ziemi, powinien zainteresować się wykorzystaniem mocy otaczającej nas natury, ponieważ zyski ze słonecznych dni będą odgrywać coraz większą rolę. Dlaczego więc warto postawić na fotowoltaikę?
Fotowoltaika w Bydgoszczy to niższe rachunki za prąd
Panele fotowoltaiczne są gwarancją obniżenia wydatków za energię elektryczną. Ma to szczególnie znaczenie z uwagi na to, że mieszkańcy regularnie są obarczani systemowymi podwyżkami cen prądu i końca raczej próżno szukać. Stąd też fotowoltaika może być skuteczną odpowiedzią i alternatywą na otaczającą nas rzeczywistość. Inwestycja np. w instalację systemu o mocy 4kW, jest w stanie zapewnić produkcję energii rzędu 4000 kWh, co na domowe zapotrzebowanie w zupełności powinno wystarczyć, a jeśli domowa produkcja zanotowała nadwyżkę, to można ją oddać ponadto do sieci.
Fotowoltaika jest przyjazna dla środowiska
Działanie paneli fotowoltaicznych i produkcja energii elektrycznej nie emituje żadnych niekorzystnych substancji. To charakterystyczna cecha odnawialnych źródeł energii (OZE). Coraz większy zakres ekologicznych możliwości staje się priorytetem i odpowiedzialnością za nasze środowisko i to, jak będzie się żyło przyszłym pokoleniom. Dwutlenek węgla CO2 i postępujące zmiany klimatu skutkują również wzrostami cen prądu, stąd też korzystną opcją dla gospodarstw jest instalacja małych systemów fotowoltaicznych.
Korzyści z wyprodukowanych nadwyżek energii w Bydgoszczy
Powyżej wspomnieliśmy o ewentualnych nadwyżkach przy produkcji energii za pomocą paneli fotowoltaicznych. Każda instalacja, która została włączona do sieci elektroenergetycznej, w przypadku wyprodukowania "nadliczbowej" energii, będzie miała możliwość oddania takiej nadwyżki, bez zagrożenia przepadnięcia. Przekazaną część można w każdej chwili ponownie pobrać do siebie, jeśli będzie taka potrzeba, zwłaszcza w okresach małego nasłonecznienia, co jest znakomitą opcją na zapewnienie sobie energii przez dłuższy okres czasu. Dana instalacja fotowoltaiczna ma możliwość odebrania 80% energii z systemów do 10 kWp, a także 70% całości z systemów do 50 kWp.
Panele fotowoltaiczne są bardziej wszechstronne
Panele fotowoltaiczne są znacznie bardziej uniwersalne i efektywne, niż panele słoneczne (inaczej zwane kolektorami słonecznymi). Na początku przygody z energią odnawialną oba te mechanizmy mogą wydawać się takie same, jednak w rzeczywistości między nimi zachodzi dość znacząca różnica. W przypadku paneli słonecznych, wytworzona moc służy wyłącznie jako energia cieplna, z kolei panele fotowoltaiczne produkują energię elektryczną, którą można wykorzystać jako prąd zasilający np. lampy, ale i podgrzewający wodę.
Inwestycja w instalacje fotowoltaiczne się zwróci
Ceny paneli fotowoltaicznych oraz ich montażu z roku na rok stają się w Polsce coraz niższe. Wynika to m.in. ze zwiększającej się popularności oraz świadomości, dotyczącej energii odnawialnej w naszym kraju. Generalnie instalacje fotowoltaiczne posiadają 25-letnią gwarancję, ale sam zwrot z tej inwestycji w większości przypadków następuje w ciągu kilku lat użytkowania.