• Europa z 650 MW mocy produkcyjnych ogniw słonecznych na koniec 2020 roku
    26.08.2021

    Europa z 650 MW mocy produkcyjnych ogniw słonecznych na koniec 2020 roku

Najnowsza aktualizacja raportu Photovoltaics Report opracowanego przez organizację badawczą Fraunhofer ISE dostarczyła jak zwykle wielu interesujących statystyk na temat stanu energetyki słonecznej na kontynencie.

Streszczenie raportu PV

Według opublikowanego streszczenia najnowszej aktualizacji dokumentu, kontynent będzie miał 22,1 GWp zdolności produkcyjnych polikrzemu klasy słonecznej. Jak wynika z raportu, europejskie moce produkcyjne w zakresie polikrzemu należały do norweskiego producenta Elkem, kontrolowanego przez państwo chińskie, oraz do niemieckich przedsiębiorstw Wacker i Silicon Products.

Moce produkcyjne w fotowoltaice

Z kolei według raportu Fraunhofer ISE na koniec 2020 roku w Europie istniało zaledwie 1,25 GW mocy produkcyjnych w zakresie wafli słonecznych, w Norwegii, w zakładach Norsun i należącym do REC Silicon przedsiębiorstwie Norwegian Crystals oraz we Francji, w należącej do koncernu energetycznego EDF spółce Photowatt. Brak europejskich mocy produkcyjnych w zakresie ogniw był jeszcze bardziej rażący, gdyż w badaniu oszacowano, że fińska firma Valoe posiada jedynie 650 MW w swojej fabryce na Litwie, włoski koncern energetyczny Enel w swojej ojczyźnie, a Ecosolifer na Węgrzech.

Recykling modułów PV

Inicjatywa UP Initiative magazynu fotowoltaiki zwróciła uwagę na recykling modułów fotowoltaicznych. Zakres tematyczny obejmuje: przegląd obecnych procesów recyklingu; ekonomię recyklingu, z perspektywy Bloomberg NEF; przyszłe scenariusze recyklingu; oraz aktualizację krajobrazu polityki UE i USA.

Moduły słoneczne na świecie

Na koniec roku na rynku znajdowało się 6,75 GW mocy produkcyjnych modułów słonecznych, rozdzielonych pomiędzy 29 firm zidentyfikowanych przez instytut badawczy. Oznacza to 3% światowego rynku krzemowych modułów słonecznych w ubiegłym roku, stwierdzili autorzy raportu, z czego 67% przypada na Chiny, a 95% na region azjatycki, a 2% na producentów w USA i Kanadzie.

Energia potrzebna do produkcji PV

Badanie dało wgląd w czas zwrotu energii z typowego, wyprodukowanego w Chinach, 60-komórkowego modułu słonecznego PERC o sprawności 19,9%. Taki panel zamontowany w Indiach potrzebowałby zaledwie 160 dni, aby wygenerować ilość energii zużytej w procesie produkcji, a w Kanadzie czas ten wzrósłby do 518 dni. W przykładach przytoczonych przez autorów raportu, komponenty bilansujące system, nie generujące energii, wymagały najwięcej czasu, aby zastąpić swój ślad energetyczny, od 138 do 168 dni.


Fotowoltaika GrudziądzFotowoltaika KwidzynFotowoltaika BydgoszczFotowoltaika Toruń • Fotowoltaika Świecie • Fotowoltaika Brodnica


Copyright © 2021 Lumifil Innovations Sp. z o.o.

Wdrożenie: Studio113