• Dlaczego zdalny monitoring jest niezbędny w przypadku instalacji fotowoltaicznych?
    13.01.2022

    Dlaczego zdalny monitoring jest niezbędny w przypadku instalacji fotowoltaicznych?

Instalacja fotowoltaiczna, która musi być sterowana za pomocą mocy wyjściowej, wymaga, oprócz kondycjonera sterującego wyjściem, także jednostki sterującej wyjściem oraz urządzeń i linii komunikacyjnych.

Jednostka sterująca moc wyjściową

Niezbędne jest posiadanie "systemu zdalnego monitorowania", który pozwala na sprawdzenie ilości wytworzonej energii elektrycznej w dowolnym momencie z odległego miejsca za pomocą komputera lub smartfona. Nie jest to wymagane przez prawo, ani nie jest częścią umowy z firmą energetyczną, ale jeśli nie zainstalujesz zdalnego monitoringu na swoich urządzeniach sterujących mocą, możesz stracić znaczną ilość sprzedanej energii elektrycznej.

W tym artykule pokażemy, dlaczego warto zainstalować zdalny monitoring w urządzeniach sterowanych z mocą wyjściową. Potrzeba zdalnego monitorowania w celu wykrycia nieprawidłowości w jednostce sterującej. Wyjaśnimy, co się stanie, jeśli nie zauważysz nieprawidłowości w sterowniku wyjściowym lub w komunikacji między sterownikiem wyjściowym a wąsko zdefiniowanym PCS.

Jednostka sterująca wyjściem

Otrzymuje on na podstawie harmonogramu z zakładu energetycznego kwotę kontrolną i steruje mocą do wartości maksymalnej. Gdy wyjście nie musi być kontrolowane, maksymalna moc wynosi 100%. Gdy wymagana jest regulacja na poziomie 40%, limit wyjściowy wynosi 60%. Te 60% to procent pojemności PCS. Dla uproszczenia załóżmy, że posiadasz PCS o mocy 10kW, a maksymalna moc wyjściowa wynosi 6kW.

Co się stanie, jeśli jednostka sterująca wyjściem nie działa?

Jeśli jednostka sterująca wyjściem zepsuje się lub jeśli komunikacja między jednostką sterującą wyjściem a wąsko zdefiniowanym PCS zostanie przerwana? W tym przypadku wartość wyjściowa wynosi 0%, a specyfikacja mówi, że żadna wartość wyjściowa nie jest możliwa.

Niedziałająca jednostka sterująca wyjściem

Jeśli instrukcje z jednostki sterującej wyjściem zostaną przerwane, wyjście wąsko zdefiniowanych PCS zostanie zatrzymane w ciągu 5 minut. Jeśli nie zauważymy natychmiast "awarii jednostki sterującej wyjściem" i "utraty komunikacji pomiędzy jednostką sterującą wyjściem a wąsko zdefiniowanym PCS", poniesiemy niepotrzebne straty w sprzedaży energii.

Dlatego też ważne jest posiadanie usługi zdalnego monitorowania, która może wykryć problemy z samą jednostką sterowania wyjściami oraz awarię komunikacji z wąsko zdefiniowanym PCS.

Zdalny monitoring w celu wykrywania problemów z połączeniem internetowym

Oprócz problemów z jednostką sterującą wyjściem, problemy z połączeniem internetowym mogą również zwiększyć straty w sprzedaży energii elektrycznej, jeśli nie zostaną wcześnie wykryte. Dlatego musisz wiedzieć o "harmonogramach aktualizacji" i "stałych harmonogramach", a my najpierw wyjaśnimy różnice między nimi.


Fotowoltaika GrudziądzFotowoltaika KwidzynFotowoltaika BydgoszczFotowoltaika Toruń • Fotowoltaika Świecie • Fotowoltaika Brodnica


Copyright © 2021 Lumifil Innovations Sp. z o.o.

Wdrożenie: Studio113