Instalacje fotowoltaiczne wzbudzają coraz większe zainteresowanie wśród Polaków. Skoro ubezpieczamy siebie czy swój samochód, to dlaczego by nie zrobić tego z fotowoltaiką, która ma nam posłużyć przez długie lata?

Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych

Od czego ubezpieczyć panele? Pakiety mogą zawierać ubezpieczenie instalacji od kradzieży, uszkodzeń, szkód wywołanych nieprzewidzianymi warunkami atmosferycznymi. Można dodatkowo zabezpieczyć się z tytułu gorszej produkcji energii słonecznej spowodowanej błędem montażowym, projektowym lub też awarią. Ważne jest dopasowanie kwoty ubezpieczenia, by w razie usterek nie ponieść zbędnych nakładów finansowych. Gdy zbyt nisko ubezpieczymy panele, być może nie pozwoli nam to na rekompensatę szkody. Koszt standardowego ubezpieczenia od kradzieży, uszkodzeń wywołanych pogodą, a także uszkodzeń poprzez akty wandalizmu przy instalacji 5kW o wartości 25 tysięcy złotych waha się w okolicach 200 złotych rocznie, więc jest w zasięgu każdego z nas nie narażając mocno naszej kieszeni.

Fotowoltaika w Polsce

Od pewnego czasu jest głośno o zainteresowaniu instalacjami fotowoltaicznymi w Polsce. Krajowe media mówią, że obroty rynku znacznie wzrastają z każdym rokiem. Jeśli chodzi o ostatnie pięciolecie nastąpił wzrost mocy istniejących już instalacji na ogromnym poziomie. Nawet porównując 2018 i 2019 rok to mikroinstalacje wzrosły trzykrotnie. Biorąc pod uwagę tempo rozwoju fotowoltaiki w naszym kraju plasujemy się na czołowych miejscach wśród liderów.

Ubezpieczenia dla prosumentów

Prosument, to nic innego jak synteza słów „producent” oraz „konsument”. Takimi osobami można nazwać tych, którzy jednocześnie tworzą dany produkt, w tym przypadku fotowoltaikę, jednocześnie konsumując go. Według ustawy z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (Dz.U. 2015 poz. 478), prosumentem jest osoba, która energię elektryczną zużywa wyłącznie ze źródeł odnawialnych na potrzeby własne.

Niektórym z nas instalacje fotowoltaiczne kojarzą się w dalszym ciągu z dużymi farmami solarnymi o wielkiej mocy. Nic bardziej mylnego. Szacunkowe dane mówią, że prosumenci to około 60-70% wszystkich instalacji fotowoltaicznych.

Rodzaje ubezpieczeń fotowoltaiki

Istnieją dwa warianty zakupu takiego ubezpieczenia, czyli zakup osobnej polisy lub ochrona instalacji w ramach ubezpieczenia mieszkania lub domu. Oba warianty dotyczą i wielkich farm, ale także właścicieli małych instalacji. Druga z opcji to nic innego, jak rozszerzenie istniejącej już polisy o zakres, który nas interesuje.

Osoby, które posiadają większe instalacje oraz własną działalność gospodarczą często korzystają z oferty firmowych polis, gdyż ich panele fotowoltaiczne mogą przynosić dwojaki zysk, oprócz oszczędności na prądzie, nadwyżki energetyczne mogą zostać odsprzedane.

Polisa na fotowoltaikę

Uwzględniając powyższe, ubezpieczyciele muszą swoje oferty przygotowywać pod duże firmy, ale również pod mikroprzedsiębiorców, dlatego też na rynku możemy znaleźć również ubezpieczenia majątkowe adresowane właśnie do posiadaczy małych instalacji na swoich domach.

Decydując się na instalację paneli miejmy na uwadze przypadki losowe. Każde, choć podstawowe ubezpieczenie zabezpieczy nas i naszą fotowoltaikę. Przecież o to nam wszystkim chodzi, o spokojną głowę i powierzanie trudnych spraw specjalistom.


Fotowoltaika GrudziądzFotowoltaika KwidzynFotowoltaika BydgoszczFotowoltaika Toruń • Fotowoltaika Świecie • Fotowoltaika Brodnica

Copyright © 2021 Lumifil Innovations Sp. z o.o.

Wdrożenie: Studio113