• Fotowoltaika dla firm
  Fotowoltaika dla firm

  Fotowoltaika dla Twojej firmy

Instalacje fotowoltaiczne dla biznesu

Czy firmy mogą skorzystać z fotowoltaiki?

Ceny energii elektrycznej cały czas idą w górę. Podwyżki dotyczą wszystkich - nie tylko odbiorców prywatnych w mieszkaniach, ale firmy i to w bardzo dużym stopniu.

Przez podwyżki przedsiębiorcy siłą rzeczy muszą zwiększać ceny swoich produktów i usług, aby zminimalizować rosnące koszty działalności. Jak się przed tym uchronić? Firmy mogą postawić na fotowoltaikę.

Fotowoltaika dla firm

Plusy inwestycji w instalacje fotowoltaiczne przez firmy

Fotowoltaika - opłacalność dla firm

Fotowoltaika dla firm
Prąd ze słońca w każdej sekundzie

Jakie fakty przemawiają za tym, aby firmy postawiły na fotowoltaikę? Każdej sekundy w kierunku przedsiębiorstw słońce wysyła ogromną ilość energii zupełnie za darmo. Dlaczego więc by z tego nie skorzystać? Większość regionów w Polsce zapewnia optymalne nasłonecznienie, co gwarantuje na każdy metr kwadratowy wartości rzędu 1000 kWh energii rocznie.

Fotowoltaika dla firm
Rozwój technologii fotowoltaicznej

W efektywnym pozyskiwaniu i korzystaniu z energii ze słońca pomaga wiele czynników - od rozwijającej się technologii, po korzystne rozwiązania prawne, ułatwiające budowę osobom prywatnym oraz firmom budowę instalacji fotowoltaicznych na swoim terenie.

Fotowoltaika dla firm
Ceny prądu idą w górę

Generalnie przy cenach prądu funkcjonują dwa odrębne mechanizmy, które w obu przypadkach skutkują ich wzrostem. W przypadku pozostania przy węglu, zwiększają się koszty jego wydobycia oraz późniejszych emisji CO2. Po drugiej stronie stoi minimalizowanie tych emisji, jednak to nie jest możliwe bez dużych inwestycji w energetykę węglową, jądrową, gazową, czy OZE. Za każdym razem wydatkami obciąża się końcowych odbiorców.

Fotowoltaika dla firm
Panele fotowoltaiczne coraz tańsze

W przypadku paneli fotowoltaicznych, te w ostatnich latach znacząco potaniały, m.in. dzięki rozwojowi technologii i większej świadomości wśród przyszłych użytkowników. Obecnie zwrot z inwestycji w fotowoltaikę następuje po kilku latach, przy gwaranacji nieprzerwanej produkcji prądu ze słońca przez około 25 lat, co w dłuższej perspektywie przynosi spore oszczędności.

Darmowy prąd ze słońca dla firm

Z jakich elementow składa się
instalacja fotowoltaiczna?

Typowy system fotowoltaiczny składa się z następujących podzespołów:

Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?

Panele fotowoltaiczne produkują prąd z promieni słonecznych. Takie rozwiązanie od kilku lat gwałtownie zyskuje zainteresowanych, również w Polsce jest to bardzo zauważalne. Firmy oraz instytucje także z tej opcji korzystają, a o tym, ile zaoszczędzą na rachunkach za prąd, decyduje wielkość instalacji fotowoltaicznej. Na 1 MWh można zyskać nawet 60% w porównaniu z aktualnymi cenami.

Stworzoną przez panele fotowoltaiczną energię, firmy mogą wykorzystać na dwa sposoby - bezpośrednio w firmie, a także sprzedawać do sieci energetycznej, co jest regulowane w prawie. Zazwyczaj firmy korzystają z obu możliwości jednocześnie.


Fotowoltaika dla firm
Ceny prądu systematycznie rosną


 

Fotowoltaika dla firm
Rozwiązania prawne ułatwiły dostęp do fotowoltaiki


 

Fotowoltaika dla firm
Ceny instalacji fotowoltaicznych regularnie spadają


 

Firmowa produkcja prądu ze słońca

Fotowoltaika dla firm = niezależność energetyczna

Fotowoltaika dla firm
Firmy stawiają na fotowoltaikę

Jest kilka powodów, dla których opłaca się postawić na instalacje fotowoltaiczne przez firmy i być niezależnym energetycznie. Produkcja swojego prądu z promieni słonecznych sprawia, że firma nie musi być narażona na ewentualne awarie okolicznej elektrowni, które mogą się zdarzyć podczas przeciążenia sieci. Swoją energię można na bieżąco wykorzystywać, wraz z zapotrzebowaniem, a nadwyżki w produkcji przechowywać w sieci energetycznej, bądź bezpośrednio sprzedawać do elektrowni. Przedsiębiorca produkuje i zużywa swój własny prąd i nie martwi się ograniczeniami w poborze prądu, a dodatkowo jeszcze może zarobić na sprzedaży.

Fotowoltaika dla firm

Rodzaje instalacji fotowoltaicznych dla firm

Instalacje fotowoltaiczne dla firm

Od 2018 roku oficjalnie funkcjonuje podział na farmy fotowoltaiczne, zgodnie z przedziałem na parametry mocy instalacji, w tym:

 • poniżej 50 kWp - mikroinstalacje, w tym przypadku sprawy związane z dokumentami są minimalne,
 • 50-500 kWp - mała instalacja fotowoltaiczna, przy której - prócz dokumentacji - występuje podział kosztów przyłączenia na inwestora i elektrownię,
 • 500 kWP - 1 MWp - średnia instalacja fotowoltaiczna, wymagająca koncesji,
 • 1 MWp+ - duża instalacja fotowoltaiczna, wymagająca koncesji.

Z reguły firmy korzystają z opcji mniejszych systemów fotowoltaicznych, które pozwolą już znacznie wypełnić zapotrzebowanie na zużycie energii i ograniczyć rachunki za prąd.

Ekologia

Fotowoltaika dla firm to ekologiczna energia

Prąd produkowany przez instalacje fotowoltaiczne jest ekologicznym procesem wykorzystywania promieni słonecznych.

Nie dochodzi przy tym do szkodliwej emisji CO2. Firmy są świadowe tego faktu, dlatego też coraz liczniej stawiają na to rozwiązanie, dbając jednocześnie o swój wizerunek, wiążąc go z fotowoltaiką. Zainteresowanie panelami fotowoltaicznymi jest znaczne zarówno wśród korporacji i dużych fabryk, jak i mniejszych firm, gdzie zapotrzebowanie na prąd nie jest tak ogromne.

Nowelizacje ustawy OZE poszerzyły terminologię prosumenta, dzięki czemu w tej grupie mogą znaleźć się też mali oraz średni przedsiębiorcy z mikroinstalacjami fotowoltaicznymi. Pozwala to skorzystać z systemu opustów i magazynowania nadwyżek wyprodukowanej energii, do wykorzystania jej później, w okresie większego zapotrzebowania. Opusty dla firm to prosty system rozliczeń i mniejsze koszty działalności.

Lumifil Innovations oferuje usługi w zakresie fotowoltaiki dla wszystkich firm. Przygotujemy projekt techniczny instalacji fotowoltaicznej, dobierzemy odpowiedni sprzęt, system zabezpieczeń oraz zajmiemy się montażem paneli fotowoltaicznych.

Fotowoltaika dla firm

Fotowoltaika dla firm - czy się opłaca?

Ceny za prąd systematycznie są podwyższane. Dotyka to nie tylko zwykłych mieszkańców i ich gospodarstw, ale przede wszystkim przedsiębiorców. Jednym z rozwiązań ograniczenia kosztów w firmach jest fotowoltaika.


Konsekwencją podwyżek cen prądu jest chociażby wzrost cen świadczonych przez nich usług, zatem i konsumenci są poszkodowaną grupą, ponieważ przedsiębiorcy na czymś muszą zbilansować swoje wydatki. Zabezpieczeniem przed takimi wzrostami wśród przedsiębiorców jest zatem energia pozyskiwania z instalacji fotowoltaicznych.

Energia ze słońca w firmie

Panele fotowoltaiczne to instalacja korzystająca z promieni słonecznych. Z tego rodzaju produkcji prądu rokrocznie korzysta coraz więcej Polaków, w tym również coraz więcej firm. O wielkości oszczędności decyduje jedynie wielkość instalacji, jaka zostanie umieszczona na budynku i realne zapotrzebowanie na prąd w danym miejscu. Przy odpowiednio zaplanowanej inwestycji można zaoszczędzić na 1 MWh nawet 60 procent.

Wyprodukowany prąd z paneli firmy mogą wykorzystać dwutorowo. Pierwszym sposobem jest oczywiście zużycie go na własne potrzeby, natomiast drugą opcją jest sprzedaż ewentualnej nadwyżki zakładowi energetycznemu. Zwykle najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest łączenie obu tych możliwości.

Fotowoltaika dla firm tworzy niezależność energetyczną

Inwestycja firmy w rozwiązania fotowoltaiczne pozwala jej budować pewną, energetyczną niezależność. Wytworzona energia znacznie zmniejsza rachunki za prąd, albo całkowicie je niweluje - przedsiębiorstwo samo wyprodukowało i samo zużywa energię, a przy nadwyżkach można jeszcze zarobić.

Firma przyjazna ekologii

Dzięki postawieniu na czystą energię, firma buduje swój pozytywny wizerunek, ponieważ przy korzystaniu z odnawialnych źródeł energii nie ma emisji CO2. Dba zatem o środowisko. Prócz oszczędności, jednocześnie do przodu idzie również PR.

W przypadku odsprzedaży energii do zakładu energetycznego, takie procesy reguluje ustawa o OZE, w której nakazuje się kupno wyprodukowanej mocy od przedsiębiorcy.

 • Fotowoltaika dla firm
  Fotowoltaika dla firm - Jesteś zainteresowany?
  Zainteresowany? Szczegóły u naszych specjalistów!

Copyright © 2021 Lumifil Innovations Sp. z o.o.

Wdrożenie: Studio113