Często można usłyszeć lub przeczytać, że instalacja fotowoltaiczna jest przydatna jedynie latem i to tylko wtedy kiedy cały dzień świeci słońce. Zniechęca to czasem potencjalnych klientów, ponieważ obawiają się tego, że inwestycja w fotowoltaikę się nie opłaci. Czy ogniwa fotowoltaiczne rzeczywiście nie działają w pochmurne dni?

Wytwarzanie energii elektrycznej w pochmurne dni

Wytwarzanie energii elektrycznej przez instalację fotowoltaiczną zależy od wielu czynników, nie tylko od natężenia światła słonecznego, ale również kąta nachylenia paneli, miejsca ich montażu, a także kierunku ułożenia ogniw fotowoltaicznych względem światła. Na warunki oświetleniowe wpływ może mieć mgła, smog, czy gęste zachmurzenie. Większość nowoczesnych modułów jest jednak w stanie produkować wystarczającą ilość prądu również przy małej ilości promieni słonecznych, korzystając z rozproszonego światła.

Instalacja fotowoltaiczna nie potrzebuje gorącej letniej pogody, by wytwarzać energię elektryczną, wręcz przeciwnie. Panele słoneczne działają najlepiej, gdy na zewnątrz jest zimno i słonecznie. Wydajność paneli nieznacznie spada, gdy ich temperatura przekroczy ok. 25 stopni Celsjusza.

Warto pamiętać, że instalacja fotowoltaiczna jest całoroczna. Duża ilość promieniowania słonecznego występująca latem przyczynia się do zwiększenia efektywność paneli fotowoltaicznych. Zazwyczaj nasze instalacje produkują latem więcej energii, niż jesteśmy w stanie zużyć w naszym gospodarstwie domowym czy firmie. Nadmiar energii elektrycznej, która zostanie wytworzona podczas słonecznych miesięcy, może zostać odebrany z sieci energetycznej w ciągu roku. Co ciekawe, w Polsce każda instalacja, niezależnie od lokalizacji może wyprodukować więcej energii elektrycznej, niż zakładały wstępne prognozy, co wiąże się z jeszcze większym zapasem energii wytwarzanej przez nasze panele.

Fotowoltaika w pochmurne dni

Wbrew pozorom informacje o tym, że instalacje fotowoltaiczne nie wytwarzają prądu w pochmurne dni, nie są prawdą! Zachmurzenie może nieznacznie wpływać na pracę ogniw fotowoltaicznych, jednak nie potrzebują one całodobowego nasłonecznienia i czystego nieba, by funkcjonować.

Najważniejszy jest bilans roczny. Istotna będzie zatem liczba słonecznych godzin występujących w ciągu całego roku, a nie a warunki pogodowe w danym dniu. Dlatego też nie powinniśmy przejmować się pochmurną pogodą i zimnymi dniami, gdyż nie mają one zbyt dużego znaczenia. Głównie koszt energii elektrycznej decyduje o tym, czy nasza instalacja fotowoltaiczna przyczynia się do oszczędzania pieniędzy. Na fakturze otrzymamy ilość energii pobranej i przekazanej do sieci obejmujący bilans roczny, a nie miesięczny.

Pamiętajmy zatem, że instalacje fotowoltaiczne są całoroczne. Pojedyncze pochmurne dni nie mają znaczenia, a energia słoneczna to przede wszystkim oszczędność kosztów i pomoc dla planety.


Copyright © 2021 Lumifil Innovations Sp. z o.o.

Wdrożenie: Studio113