Sklep Żabka promuje cztery filary energii odnawialnej. Niedawno otworzył się pierwszy w Polsce sklep, który do cna przesycony jest odnawialnymi źródłami energii. Technologie te skupiają się wokół czterech filarów: zielona energia, drugie życie, zielony transport oraz czyste powietrze. W sklepie oraz w jego najbliższym otoczeniu jest około 20 innowacyjnych rozwiązań.

Zielona energia

Na dachu sklepu Żabka zamontowanych zostało 40 paneli fotowoltaicznych. Skorzystano także z technologii kwantowej, które są elementem sklepowych szyb. Dzięki nim można pozyskać energię ze słońca jednocześnie naturalnie oświetlając sklep. Prąd w Żabce pochodzi w 100 procentach z OZE i dzięki magazynowaniu działa bez względu na warunki pogodowe. Nigdzie w Polsce nie ma podłogi, takiej jak tam. Każdy wykonany krok zamienia się na energię elektryczną. Wykorzystywana jest do tego technologia płyt naciskowych, która zamienia kroki w energię przyjazną środowisku. Sklep posiada także inteligentne drzwi lodówek, które działają w ten sposób, że wystarczy przyłożyć dłoń, a same się otworzą. W obiekcie znajdują się także ekrany digital zasilane energią odnawialną, jednocześnie pozwalające oszczędzić papier. Z zielonej energii można korzystać również przed sklepem. Stanęła tam solarna ławka, na której można naładować telefon.

Drugie życie

Zamontowane zostały perlatory, które zmniejszają zużycie wody nawet o połowę. Pod budynkiem znajduje się ogromny zbiornik na deszczówkę. Woda, gdzie tylko się da trafia do obiektu zamkniętego, a gdy nie pada deszcz to właśnie tą wodą podlewane są rośliny wokoło sklepu. Na ścianie usadowionych zostało 1000 plastikowych butelek. Meble natomiast zostały wykonane z materiałów z recyklingu. Kasetony również wyprodukowane zostały z makulatury z odzysku. Żabka zachęca klientów, aby również dołożyli swoją cegiełkę do recyklingu, dlatego też przed wejściem postawiono EKOmat, maszynę do butelek i puszek.

Czyste powietrze

Świetną metodą na oczyszczanie powietrza są oczywiście rośliny, które naturalnie ograniczają ilość szkodliwych substancji w atmosferze. „Ogród Żabki” produkuje tlen, pochłania również kurz i oczywiście przykuwa wzrok przechodzących. Flora pochłania większą część spalin z parkingu, a w połączeniu z kostką antysmogową wyłożoną przed sklepem, możemy cieszyć się czystym powietrzem w centrum miasta.

Zielony transport

Żabka promuje Smart City, czyli samochody elektryczne, udostępniając stację ładowania tychże pojazdów. Jazda takimi autami przyczynia się pozytywnie dla środowiska,  w dodatku wydzielają one 3 razy mniej zanieczyszczeń, niż tradycyjne samochody z silnikiem diesla. Rowerzyści również znajdą coś dla siebie. Jako to, że sami są EKO jeżdżąc tym środkiem transportu, powstała dla nich stacja naprawy, która pozwoli dopompować koła, czy wyregulować hamulce.

Fotowoltaika w Polsce

Jak widać Polska coraz bardziej stawia na ekologiczne i ekonomiczne rozwiązania. Szeroko pojęta fotowoltaika jest coraz bardziej popularna w Polsce, ale i na całym świecie.  Polacy masowo instalują panele fotowoltaiczne na dachach swoich domów, nie tylko ze względu na energooszczędność, ale również ekologiczne przesłanki. Nowoczesny sklep to dopiero początek innowacyjnych rozwiązań.


Fotowoltaika GrudziądzFotowoltaika KwidzynFotowoltaika BydgoszczFotowoltaika Toruń • Fotowoltaika Świecie • Fotowoltaika Brodnica

Copyright © 2021 Lumifil Innovations Sp. z o.o.

Wdrożenie: Studio113