Myślisz, że już wszystko wiesz o słońcu? W poniższym artykule dowiesz się o nim informacji, które na pewno Cię zaciekawią. Mimo że jest oddalone o ok. 149 600 600 km od Ziemi, to stanowi źródło życia i energii na naszej planecie. Zazwyczaj wyobrażamy sobie słońce jako duże, żółte koło z cienkimi promieniami, jednak czym tak naprawdę jest słońce i jaką pełni funkcję? Oto ciekawostki, o których możliwe, że jeszcze nie wiesz.

Energia, światło i ciepło

Czym jest słońce? Najbliższa nam gwiazda to ogólnie rzecz biorąc, gorąca plazma w kształcie kuli, która utrzymywana jest przez naturalną grawitację. Około 75% jej składu stanowi wodór, oprócz tego tworzy ją hel, tlen, węgiel, żelazo i neon. Słońce stanowi prawie 99,9% masy całego układu planetarnego, jednak jego objętość jest dosyć przeciętna na tle innych gwiazd.

Jaka temperatura panuje na słońcu? Temperatura w jądrze słońca wynosi ok. 15 mln °C, a w najchłodniejszym miejscu ok. 6 tys. °C. Słońce ma około 4,5 miliardów lat, czyli nie dotarło jeszcze do połowy swojego szacowanego istnienia, które wynosi ok. 10,8 miliardów lat. Do tego czasu ludzkość musiałaby znaleźć inne miejsce w kosmosie, w którym mogłaby dalej funkcjonować, dlatego stale poszukuje się nowych miejsc we wszechświecie, przypominających nasz układ planetarny. Czas dotarcia światła ze słońca na ziemię wynosi ok. 8 minut.

Co jeszcze wiemy o słońcu?

Słońce to źródło energii, które jest niezbędne do życia praktycznie wszystkich organizmów na Ziemi. Gdyby przestało istnieć, to stracilibyśmy nasze główne źródło światła i ciepła, a także tor w układzie słonecznym. Słońce dba przede wszystkim o fotosyntezę roślin, a dla nas stanowi źródło ważnej witaminy D. Krótko mówiąc, bez słońca nie moglibyśmy istnieć.

Ludzie już od setek lat są świadomi, jak ważna dla nas jest ta gwiazda, jednak dopiero w obecnych czasach jesteśmy w stanie efektywnie wykorzystywać jej obecność. Słońce jest przede wszystkim idealnym, niekończącym się źródłem energii, którą możemy przetworzyć w energię elektryczną. Początkowo panele solarne zapewniały jedynie ciepło, a baterie potrafiły zasilić energią jedynie małe urządzenia, takie jak kalkulatory. Dopiero po wielu latach starań stworzono panele fotowoltaiczne, dzięki którym można obecnie efektywnie wykorzystywać promienie słoneczne w celu produkcji energii elektrycznej.

Działanie instalacji fotowoltaicznych nie jest skomplikowane. Ogniwa krzemowe w postaci dużych płyt, umieszczane są zazwyczaj na dachu, lub na danej części działki. Tam wyłapują energię promieniowania słonecznego i przekazują ją do inwertera, gdzie jest przekształcana w energię elektryczną i przekazywana do instalacji (domowej lub firmowej), skąd trafia prosto do gniazdek. Efektem tego jest standardowy prąd, który pozyskujemy całkowicie za darmo, w sposób ekologiczny, bez negatywnego wpływu na środowisko.

Ciekawostki o słońcu

Słońce to gwiazda, na której temat bardzo długo krążyły nieprawdziwe stereotypy i teorie, dopiero w ostatnich latach wiedza na jej temat znacznie się zwiększyła. Poniżej możesz dowiedzieć się rzeczy, o których jeszcze nigdy nie słyszałeś lub też odświeżyć swoją wiedzę o słońcu:

  • Mimo że słońce znajduje się w środku naszego układu słonecznego, to wcale nie stoi w miejscu, tylko porusza się wokół środka Drogi Mlecznej.
  • Do XIX w. funkcjonowała teoria, że meteory, które lecą na ziemię to kawałki spalonego słońca. Porównywano go wtedy do wielkiego pieca, który co jakiś czas wydmuchuje żarzące się cząsteczki.
  • W przeciągu doby dociera na 1 m2 Ziemi aż 164 Wat energii. Jeśli można by było przechwycić i zmagazynować energię, która pada na całą ziemię, to w ciągu sekundy zebrałoby się zapas energii na około milion lat!
  • Zaćmienia Słońca (z perspektywy jednego punktu geograficznego) zdarzają się bardzo rzadko, jednak już w starożytności egipscy kapłani potrafili wyliczyć to zjawisko na tyle dokładnie, że wykorzystywali te informacje to szantażowania nieświadomych ludzi, strasząc, że zabiorą im słońce.
  • Najbliższe całkowite zaćmienie Słońca będzie w Polsce widoczne 7 października 2135 roku, o ile nie będzie pochmurno. Jeśli ktoś chce zobaczyć je szybciej, to może się wybrać do Hiszpanii, gdzie najbliższe całkowite zaćmienie Słońca przewidywane jest na 12. Sierpnia 2026 roku.
  • Wkraczając w świat fikcji, jeśli Superman naprawdę doleciałby na księżyc, nie byłby w stanie ujrzeć amerykańskiej flagi w pełnej okazałości. Dlaczego? Ponieważ sztandary wyblakły pod wpływem światła słonecznego i są obecnie białe.

Pluton (który nie jest już uznawany za planetę), w przeciwieństwie do Ziemi, która okrąża słońce w rok, potrzebuje aż 248 lat na pełne okrążenie naszej gwiazdy.


Fotowoltaika GrudziądzFotowoltaika KwidzynFotowoltaika BydgoszczFotowoltaika Toruń • Fotowoltaika Świecie • Fotowoltaika Brodnica

Copyright © 2021 Lumifil Innovations Sp. z o.o.

Wdrożenie: Studio113