Instalacje fotowoltaiczne cieszą się ciągle rosnącą popularnością zarówno z racji oszczędności, jak i ekologicznego podejścia. Aby instalacja działała bez zarzutu, wymaga się porządnych dodatkowych elementów, a najważniejszym z nich jest właśnie inwerter solarny.

Czym jest inwerter solarny?

Inwerter solarny, zwany także falownikiem, jest obowiązkowym elementem instalacji zarówno o małej mocy, jak i dużej. Jego rolą jest zmiana prądu stałego na prąd przemienny. Prąd stały produkowany jest w panelach fotowoltaicznych, a prąd przemienny docelowo znajduje się w gniazdkach elektrycznych.

Inwerter solarny pełni kluczową funkcję dlatego, że prąd stały nie jest odpowiedni do zasilania urządzeń w domu, ponieważ jego napięcie nominalnie powinno wynosić 230 V.

Jak wybrać odpowiedni inwerter solarny?

Wybór odpowiedniego inwertera to kluczowa, ale bardzo trudna sprawa. Najlepiej już na początku znać parametry inwertera od projektanta całej instalacji, ponieważ ogromnie ułatwi to wybór spośród wielu jego rodzajów. Najczęściej spotykane są inwertery transformatorowe i beztransformatorowe, łańcuchowe i centralne, trójfazowe oraz jednofazowe.

Inwerter wyspowy a inwerter sieciowy

Najpopularniejszym podziałem inwerterów są sieciowe (on-grid) oraz wyspowe (off-grid).

Drugi typ, czyli inwertery off-grid, są stosunkowo rzadziej stosowane, z powodu braku synchronizacji z siecią elektromagnetyczną. Przez brak tego połączenia nie mogą zwracać do niej energii, ale przynajmniej posiadają funkcję magazynowania jej w akumulatorach, w przypadku nadwyżki energii.

Za to inwertery sieciowe, czyli on-grid, potrafią łączyć się z siecią publiczną, co umożliwia sprzedaż energii elektrycznej. Aby to zrobić, wymaganym elementem jest licznik dwukierunkowy.

Nowoczesne osiągnięcia stworzyły już inwertery hybrydowe, które są jednocześnie sieciowe oraz wyspowe. Działa to dzięki wbudowanemu akumulatorowi, który pełni funkcję bufora energii. Taki mechanizm pozwala na gromadzenie energii, jeśli jest jej nadmiar, a także na ewentualny pobór z akumulatorów, jeśli panele fotowoltaiczne nie dostarczają odpowiedniej ilości energii.

Parametry inwertera solarnego

Najważniejszą cechą inwertera solarnego jest jego sprawność, czyli określenie, jaki procent energii zostanie zamieniony z prądu stałego na przemienny, a jaka część zostanie stracona. Każdy inwerter posiada informację na ten temat w karcie katalogowej, kryjące się pod nazwą EURO.

Celem, który powinien zrealizować odpowiedni inwerter, jest produkcja jak największej ilości energii podczas całego okresu pracy. Aby jednak cała instalacja działała prawidłowo oraz bezstratnie zaleca się, aby inwerter posiadał moc mniejszą, niż moc szczytowa paneli fotowoltaicznych.


Fotowoltaika GrudziądzFotowoltaika KwidzynFotowoltaika BydgoszczFotowoltaika Toruń • Fotowoltaika Świecie • Fotowoltaika Brodnica


Copyright © 2021 Lumifil Innovations Sp. z o.o.

Wdrożenie: Studio113