Trwające w Pekinie Zimowe Igrzyska Olimpijskie z pewnością zapiszą się na kartach historii. Powodem nie są jednak wyłącznie nowe rekordy ustanowione przez zawodników. Zapotrzebowanie energetyczne całego wydarzenia zostało stuprocentowo pokryte dzięki energii odnawialnej pozyskiwanej z elektrowni słonecznych i wiatrowych.

Igrzyska Olimpijskie w Pekinie

Tegoroczne Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie pozostawiły po sobie ślad, lecz na pewno nie węglowy. Wszystkie 12 stref, w których odbywały się konkurencje, zasilane były w pełni energią odnawialną.

Górske Centrum Prasowe Yanqing to jedna z takich stref. To właśnie tam odbywały się zawody saneczkarstwa, narciarstwa alpejskiego, skeletonowe, a także bobslejowe. Dach centrum pokryty został instalacją fotowoltaiczną o mocy 128 kW. Zainstalowano monokrystaliczne moduły, które cechują się większą wydajnością niż te polikrystaliczne, zapewniając tym samym maksymalne rezultaty na dysponowanej przestrzeni. Według obliczeń, cała instalacja jest w stanie zredukować ilość wydzielanego dwutlenku węgla aż o 90 ton rocznie.

Kolejnym przykładem wykorzystania energii odnawialnej podczas Igrzysk jest National Speed Skating Oval, czyli tor łyżwiarski w Pekinie. Na jego dachu również została zamontowana instalacja fotowoltaiczna, o łącznej mocy 320 kW. Roczna produkcja prądu może sięgnąć nawet 448 MWh, przy redukcji dwutlenku węgla o prawie 359 ton. Wytworzona energia elektryczna będzie wspierać codziennie zapotrzebowanie energetyczne w Pekinie.

Fotowoltaika nadzieją dla środowiska

Futurystyczny pomysł Chin udowodnił, że nawet przy tak ogromnym wydarzeniu jakim są Igrzyska Olimpijskie, możliwa jest zerowa emisja dwutlenku węgla do atmosfery. Doceniając potencjał jaki niesie ze sobą fotowoltaika już dziś, jesteśmy w stanie uchronić naszą planetę przed konsekwencjami w przyszłości.

W trosce o środowisko nie musimy działać na równie ogromną skalę. Wystarczą drobne zmiany w swoim otoczeniu, takie jak założenie mikroinstalacji fotowoltaicznej we własnym gospodarstwie domowym, lub wymiana tradycyjnego źródła ogrzewania na pompę ciepła. Każdy krok ku energii odnawialnej to krok ku lepszej przyszłości naszej planety. Pamiętajmy o tym zanim będzie za późno.


Copyright © 2021 Lumifil Innovations Sp. z o.o.

Wdrożenie: Studio113