Bez wątpienia, każda osoba przynajmniej raz w swoim życiu spotkała się ze skrótem OZE. W rozwinięciu oznacza on Odnawialne Źródła Energii - czyli takie, które są niewyczerpalne, a ich wykorzystywanie nie grozi deficytem. Najważniejszym aspektem OZE jest ekologia - są przyjazne środowisku, bo bazują na surowcach naturalnych. W dodatku, ceny nieodnawialnych źródeł energii, takich jak węgiel czy ropa, stale pną się w górę, przez co korzystanie z nich na dłuższą metę staje się nieopłacalne. Gdzie w takim razie możemy znaleźć OZE?

Słońce

Jednym z najchętniej wykorzystywanych źródeł odnawialnych jest Słońce. Stanowi ono niewyczerpany zasób darmowej energii dostępnej w każdym miejscu na Ziemi. Obecnie jego potencjał można wykorzystać na dwa sposoby.

Pierwszym z nich, jest produkcja prądu dzięki instalacji PV. Panele fotowoltaiczne zamontowane na budynku, gruncie, a nawet dachu przyczepy kempingowej, dzięki ekspozycji na światło słoneczne wytwarzają energię elektryczną, tak bardzo potrzebną we wszystkich gałęziach gospodarki. Cały proces jest bezemisyjny i nie oddziałuje negatywnie na środowisko naturalne.

Drugim sposobem na wykorzystanie Słońca jako OZE, jest produkcja energii cieplnej. Do tego celu stosuje się kolektory słoneczne, zwane także solarami. Świetnie sprawdzają się do podgrzewania wody, lub wsparcia głównego systemu ogrzewania. Podobnie jak panele fotowoltaiczne, podczas pracy nie emitują żadnych szkodliwych substancji do atmosfery.

Wiatr

Aeroenergetyka, czyli dziedzina zajmująca się wykorzystaniem wiatru do produkcji prądu, obecnie stanowi najobfitszy sektor wykorzystania energii odnawialnej w Polsce. Do pracy wykorzystuje wiatraki, których zasada działania jest bardzo prosta - wiatr napędza turbiny, które wytwarzają energię mechaniczną. Następnie jest ona przekazywana do generatora, gdzie zostaje zamieniona w prąd elektryczny.

Elektrownie wiatrowe upodobały sobie głównie duże firmy i przedsiębiorstwa, gdyż są w stanie produkować energię elektryczną na ogromną skalę. Podobnie jak wszystkie pozostałe odnogi OZE, są ekologiczne i nie wydzielają szkodliwego dwutlenku węgla.

Ziemia

Energia geotermalna, znajdująca się pod wierzchnią warstwą gruntu, może z sukcesem posłużyć do ogrzania wszelkiego rodzaju budynków.

Znajdujące się ponad 6000 km pod powierzchnią jądro Ziemi, posiada temperaturę sięgającą 6500o C. Ciepło to emitowane jest do wyższych warstw gruntu i skał, skąd dzięki zastosowaniu pompy ciepła, oddawane jest do instalacji grzewczych. Aby całość była możliwa, konieczne jest wykonanie odwiertów, nawet kilka kilometrów w głąb ziemi. Jest to jednak mała cena z uwagi na fakt, że energią geotermalną ogrzejemy nie tylko dom, ale także wodę do użytku, nie szkodząc przy tym środowisku.

Woda

Energia wody, czyli inaczej hydroenergia, to najpotężniejsze źródło odnawialne na świecie. Służy przede wszystkim do wytwarzania energii elektrycznej na dużą skalę. Schemat działania jest podobny, jak w przypadku elektrowni wiatrowych - energia mechaniczna zamieniana jest w elektryczną.

Hydroelektrownie w Polsce nie cieszą się dużą popularnością, jednak odwrotna sytuacja przedstawia się w skali światowej. Przykładowo w Norwegii, aż 98% energii elektrycznej pozyskiwane jest dzięki wodzie.

Biomasa

Jedno z najstarszych źródeł energii odnawialnych stanowi biomasa. Są to wszelkiej maści surowce naturalne i odpady, które ulegają biodegradacji. Mogą to być na przykład wióry i trociny, słoma, czy też pellet drzewny.

Energię z biomasy wykorzystuje się głównie do produkcji energii cieplnej, jednak istnieje również możliwość wytworzenia z jej pomocą prądu - niestety, nie na tak dużą skalę jak w przypadku energii wodnej czy słonecznej.

Energia odnawialna szansą na czyste powietrze

Wykorzystywanie OZE w codziennej produkcji energii elektrycznej i cieplnej, znacząco przyczynia się do poprawy jakości powietrza na naszej planecie.

Brak emisji szkodliwych substancji takich jak dwutlenek węgla, azot, czy też metan, ogranicza rozwój globalnego ocieplenia, z którego skutkami borykamy się już dziś. Warto więc zastanowić się nad przejściem na ekologiczne rozwiązania w swoim gospodarstwie domowym - na systemy fotowoltaiczne i pompy ciepła. Korzystajmy z zielonej energii - sprawmy, żeby żyło się Nam lepiej.


Copyright © 2021 Lumifil Innovations Sp. z o.o.

Wdrożenie: Studio113