Obecna sytuacja w Europie pcha nas ku nowym rozwiązaniom, dzięki którym będziemy mogli odejść od ropy i gazu. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, na konferencji prasowej w ubiegłym tygodniu oznajmił, że do 2030 roku wszystkie budynki miejskie zostaną wyposażone w panele słoneczne. Ma to przybliżyć stolicę do osiągnięcia całkowitej neutralności klimatycznej, a także wpłynąć na poprawę jakości powietrza. Rada Miasta Warszawy na to przedsięwzięcie w latach 2022 - 2024 przyznała aż 60 MLN złotych.

Fotowoltaika w Warszawie

Do tej pory w Warszawie, instalacje fotowoltaiczne mieściły się na ponad 140 budynkach użyteczności publicznej. Największe z nich, instalacje na terenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, osiągnęły moc 6,7 MW. Program Rozwoju Fotowoltaiki Miejskiej zdecydował się na rozszerzenie całego przedsięwzięcia w stolicy.

Głównym założeniem programu jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2030 roku, poprzez wspieranie wykorzystania odnawialnych źródeł energii - w szczególności Słońca. Celem jest montaż paneli fotowoltaicznych na dachach wszystkich budynków miejskich, na których jest to możliwe. Szacuje się, że do końca przedsięwzięcia emisja dwutlenku węgla do atmosfery w Warszawie spadnie o blisko 87 tysięcy ton rocznie. Przewiduje się także, że przejście na OZE przyniesie miastu dodatkowo 70 MLN złotych oszczędności.

Panele słoneczne na dachach żłobków

Panele słoneczne w pierwszej kolejności mają pojawić się na dachach miejskich żłobków w Warszawie. Już teraz, w trakcie instalacji jest siódmy i ósmy system PV, a do końca 2023 takie instalacje zasilą kolejne 47 placówek dla najmłodszych.

Nie licząc żłobków, instalacje fotowoltaiczne dostarczą zielonej energii w takich miejscach jak miejskie szkoły, szpitale i przychodnie, parkingi, zajezdnie autobusowe, a także w wielu innych lokalizacjach. Do końca 2024 roku będzie to w sumie aż 200 obiektów.

Odejście od ropy i gazu dzięki fotowoltaice

Wykorzystanie potencjału jaki niesie ze sobą OZE, pozwoli na odstawienie paliw kopalnych jako głównych źródeł energii.

Instalacje fotowoltaiczne to ekologiczny i tani sposób na pozyskanie prądu mogącego zasilić nie tylko budynki jednorodzinne, ale także całe firmy, a nawet gospodarstwa rolne. Warszawa również zachęca swoich mieszkańców do inwestowania w systemy PV - tylko w latach 2017 - 2021 udzieliła dotacji na instalacje fotowoltaiczne o wartości blisko 50 MLN zł. Pozwoliło to na montaż paneli słonecznych w 4400 lokalizacjach.


Copyright © 2021 Lumifil Innovations Sp. z o.o.

Wdrożenie: Studio113