Przedstawiamy 5 mitów o montażu, zakupie i instalacji fotowoltaicznej. Od kilku lat mocno rosną ceny prądu, dlatego też nikt z ekspertów nie uważa, że węgiel jest naszą przyszłością. Wielu z nas zna, a może ma już na dachu swojego domu fotowoltaikę, czyli alternatywne i dużo korzystniejsze rozwiązanie na energooszczędność w swoim domu.

1. Fotowoltaika to droga inwestycja, która nigdy się nie zwróci

Olbrzymie koszty zakupu instalacji fotowoltaicznej to jeden z największych mitów . Panuje przekonanie, że tylko bogaczy stać na fotowoltaikę. Nic bardziej mylnego! Tak naprawdę najwięcej gospodarstw domowych decyduje się na instalację tylko dlatego, by obniżyć rachunki za prąd. Otrzymać można również 5000 złotych dofinansowania z programów między innymi takich jak „Mój Prąd”.

Producenci mikroinstalacji starają się sprostać oczekiwaniom  każdego posiadacza domu, dlatego też część z nich oferuje zakup oraz montaż fotowoltaiki w formie abonamentu. To jeden z produktów, który faktycznie zwróci się po jakimś czasie. Skoro stać nas na to, by płacić spore comiesięczne rachunki za prąd, stać nas również na to, by płacić ratę instalacji. Koszt inwestycji wynosi ponad 15 tysięcy złotych, jednak patrząc z perspektywy czasu to najtańsze rozwiązanie. Płacenie regularnie rachunków nigdy nam nic nie zwróci, zaś panele „zarobią na siebie” po około 6-8 latach. Co najlepsze mają one bardzo długą żywotność, bo nawet 25-35 lat. Daje to minimum 17 lat oszczędności na prądzie.

2. Panele słoneczne nie działają zimą, w niskich temperaturach oraz w pochmurne dni

Oczywiste jest, że najlepsze warunki pogodowe pod względem fotowoltaiki są wtedy, gdy na niebie nie ma chmur, a promienie słońca padają idealnie pionowo na panele. Temperatura również ma znaczenie i wcale nie mają to być upały. Dlatego też, panele gwarantują najlepszą skuteczność przy wyżej wymienionych warunkach, ale również generują energię ze słońca w dni pochmurne. W takie dni najlepszej jakości panele mogą produkować jedynie 1 procent energii odnawialnej mniej, niż w słoneczne dni.

3. Panele fotowoltaiczne nie działają nocą

Panele rzeczywiście nie działają, gdyż nie mogą odbierać promieni słonecznych podczas nocy. By zapobiec braku energii w nocy można pobraną za dnia energię z sieci oddać do sieci. Rozwiązaniem jest również projekt, by odliczyć od ilości podbieranej przez właściciela z sieci zimą ilość, którą wyprodukuje latem i przekaże do sieci.

4. W Polsce jest za mało słońca dla rozwoju fotowoltaiki

Rozwój  fotowoltaiki w Polsce ma idealne warunki. Nasz kraj, biorąc pod uwagę nasłonecznienie jest jednym z najlepszych. Nasz sąsiad, Niemcy jest liderem w produkcji energii odnawialnej. Bardzo ciekawym przykładem jest Wielka Brytania, która słynie z pochmurnej pogody praktycznie cały rok, a jednak Brytyjczycy w dużej ilości instalują fotowoltaikę. Do działania instalacji nie jest potrzebne idealne światło, wystarczy zaś rozproszone.

5. Domowa instalacja nie zaspokoi w 100% naszych potrzeb energetycznych

Jeśli zaprojektujemy w odpowiedni sposób instalację fotowoltaiczną to spełni ona potrzeby całej rodziny, całego domu. Z pewnością zasili ona wszystkie urządzenia RTV, AGD oraz dostarczy prądu na oświetlenie domu. Zgodnie z nowym prawem budowlanym montaż paneli fotowoltaicznych nie wymaga pozwolenia na budowę. Jeśli natomiast montaż mikroinstalacji wiąże się ze sporymi przeróbkami konstrukcji dachu, wtedy zgoda jest potrzebna.

Fotowoltaika

Mam nadzieję, że nikt po przeczytaniu tego artykułu nie będzie miał wątpliwości dotyczących opisanych mitów o fotowoltaice. Jeśli chodzi o tę branżę to wiele ciekawostek znajdziecie w innych artykułach na naszym blogu.

Zawsze przed decyzją w jakąkolwiek inwestycję warto zagłębić się w temat, by nie popełnić żadnego błędu.

Fotowoltaika to zdaniem światowych ekspertów przyszłość gospodarki. Odchodzimy już od energii z węgla, a skupiamy się na ekologicznych, ale także ekonomicznych rozwiązaniach.

Być może za jakiś czas koniecznością będzie budowanie domów od razu z instalacją fotowoltaiczną.


Fotowoltaika GrudziądzFotowoltaika KwidzynFotowoltaika BydgoszczFotowoltaika Toruń • Fotowoltaika Świecie • Fotowoltaika Brodnica


Copyright © 2021 Lumifil Innovations Sp. z o.o.

Wdrożenie: Studio113