Przedstawiamy dziś pięć faktów o fotowoltaice, która jest dziedziną nauki i technologii zajmującą się wytwarzaniem energii elektrycznej przy pomocy światła słonecznego. Mimo dość wysokich w dalszym ciągu cen paneli oraz montażu fotowoltaiki cieszy się ona dużym zainteresowaniem ze względów ekologicznych, ale także praktycznych.

1. Nawet w pochmurne dni panele produkują energię

To prawda. Panele produkują energię cały rok, jednak prawdą też jest, że w bardzo mało nasłonecznione dni będzie jej po prostu mniej. Dzieje się tak, gdyż główne znaczenie w działaniu instalacji fotowoltaicznej mają promienie ultrafioletowe, które przedostają się na Ziemię przez wiele warstw chmur. Położenie naszego kraju sprzyja produkcji energii elektrycznej ze słońca. Nie ma co się martwić więc o wydajność naszych paneli, gdyż nie są nam potrzebne wcale upalne dni. Najlepszym przykładem jest to, że nasi sąsiedzi, Niemcy są wśród liderów fotowoltaicznych, a nasz klimat jest bardzo zbliżony to tamtejszego, liczba dni słonecznych w roku jest bliska naszemu kraju.

2. Czystość paneli fotowoltaicznych ma wpływ na ich sprawność

Osadzający się na naszych panelach brud, kurz ma spory wpływ na ich działanie. Wydajność przy zabrudzeniach może spaść aż o 8%, co jest sporą stratą energetyczną. Dlatego panele fotowoltaiczne montują specjaliści, którzy wiedzą pod jakim kątem je umieścić, by nie trzeba było ich regularnie myć. Chyba nikt z nas nie chciałby co rusz wspinać się na dach swojego domu, by umyć panele. Oczywiście odpowiednie ułożenie sprawi, że z większością zabrudzeń poradzi sobie deszcz, jednak co jakiś czas warto zlecić ekipie oczyszczenie takich paneli, albo jeśli mamy możliwość zrobić to samemu.

3. Panele występują w różnych kolorach

Zadając sobie pytanie jakiej barwy są panele na dachach domów, większość kojarzy kolor niebieski, granatowe czy czarny. Okazuje się, że nie muszą one mieć tylko takiej barwy. Naukowcy pracują nad projektem mającym na celu zmianę koloru paneli fotowoltaicznych, by móc dopasowywać barwę ich do koloru dachu naszego domu czy firmy. Rozwiąże to problem estetyki, by na czerwonym dachu stawiać niebieskie panele. Jednak dotychczasowe badania pokazują, że inna barwa może nieść za sobą konsekwencje w wydajności nawet do 10%.

4. Jedna godzina słońca wystarczy, by wyprodukować prąd dla całej planety

Pewnie zastanawiacie się, czy to w ogóle możliwe. Otóż tak! W bardzo słoneczny dzień dociera do nas, na Ziemię tyle promieni słońca, że wystarczyłoby na spełnienie potrzeb energetycznych całej naszej planety. Co najciekawsze, wystarczyłoby to na cały rok, a nie na dzień jak mogłoby nam się realnie wydawać. Patrząc na to, warto zastanowić się, czy nie zautonomizować się od wciąż rosnących cen za energię elektryczną, skoro potencjał fotowoltaiki i odnawialnych źródeł energii jest tak ogromny.

5. Panele to tylko jeden z gadżetów w fotowoltaice

Od jakiegoś czasu popularne są panele słoneczne, jednak fotowoltaika to nie tylko to. By poszerzyć grono zainteresowanych OZE na rynek wprowadzane są coraz to nowe gadżety takie jak: powerbanki, lampki solarne, a nawet zabawki, roboty dla dzieci wykorzystujące energię ze słońca. W wielu miastach, przy przystankach autobusowych, czy galeriach handlowych ustawione zostały ławki solarne, które zastępują oczywiście tradycyjne ławki, ale także można dzięki nim korzystać z Internetu przy pomocy Wi-Fi albo naładować smartfona. Nowym, przyszłościowym rozwiązaniem są także stacje ładowania samochodów elektrycznych.

Fotowoltaika staje się coraz popularniejsza

Energia słoneczna w dzisiejszych czasach odgrywa ważną rolę w ekonomii oraz ekologii. Fotowoltaika staję się z każdym rokiem coraz bardziej popularna. Nic dziwnego! Przynosi korzyści nam oraz inwestorom w postaci niższych rachunków za prąd, ale także przyczynia się korzystnie środowisku naturalnemu. Patrząc więc na rozwój w tej branży, możemy spodziewać się coraz to nowych rozwiązań, które mogą nas pozytywnie zaskakiwać.


Fotowoltaika GrudziądzFotowoltaika KwidzynFotowoltaika BydgoszczFotowoltaika Toruń • Fotowoltaika Świecie • Fotowoltaika Brodnica

Copyright © 2021 Lumifil Innovations Sp. z o.o.

Wdrożenie: Studio113